9 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Aktualizacja premierowa Boeinga Starliner OFT-2: o co toczy się gra

Aktualizacja premierowa Boeinga Starliner OFT-2: o co toczy się gra

Rakieta Atlas V United Launch Alliance z statkiem kosmicznym Starliner Boeinga na pokładzie jest widziana, gdy wjeżdża na wyrzutnię dla misji OFT-2 zaplanowanej na 19 maja 2022 r.

Joel Kosky | NASA

Boeing O kolejnej próbie dotarcia z Starlinerem na Międzynarodową Stację Kosmiczną cApsule w czwartek, prawie dwa i pół roku po niepowodzeniu pierwszej misji firmy.

Boeing rozwija swój statek kosmiczny Starliner w ramach programu Commercial Crew NASA, po wygraniu prawie 5 miliardów dolarów w kontraktach na budowę kapsuły. Firma konkuruje w ramach programu z Elona Muska SpaceX, który zakończył prace nad statkiem kosmicznym Crew Dragon i jest teraz W czwartym ludzkim locie kosmicznym pracującym dla NASA.

Rozwój Starlinera przez Boeinga napotkał kilka przeszkód w ciągu ostatnich trzech lat.

Jego pierwsza bezzałogowa misja w grudniu 2019 r., nazwana Orbital Flight Test (OFT), Zakończyło się przedwcześnie po tym, jak awaria oprogramowania spowodowała pojawienie się kapsuły na niewłaściwej orbicie. NASA wskazała na początku tego roku, po dochodzeniu w tej sprawie, że rozwój oprogramowania Boeinga „był obszarem, w którym być może nie mieliśmy tak dużego wglądu i nadzoru, jak powinniśmy”.

Boeing próbował rozpocząć swój drugi test lotu orbitalnego, czyli OFT-2, w sierpniu, ale Firma wykryła problem z zaworem oporowym Podczas gdy statek kosmiczny był jeszcze na Ziemi. Trzynaście z 24 zaworów utleniających kontrolujących ruch Starlinera w przestrzeni uległo awarii po tym, jak wilgoć w miejscu startu spowodowała korozję, a moduł serwisowy statku kosmicznego został wymieniony.

Boeing nałożył teraz uszczelniacz na zawory i planuje kolejną próbę wystrzelenia OFT-2 w czwartek o 18:54 czasu wschodniego.

Rakieta Atlas V wyniesie Starliner United Launch Alliance na orbitę, gdzie rozpocznie 24-godzinny lot przed zadokowaniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja ma potrwać w sumie kilka dni, zanim kapsuła powróci na Ziemię.

READ  SpaceX Falcon 9 wystrzeliwuje 22 satelity Starlink z Kalifornii – lot kosmiczny teraz

45. Eskadra Pogodowa Sił Kosmicznych USA oczekuje, że warunki do startu będą jasne, z możliwymi zakłóceniami spowodowanymi przez rozproszone burze wokół przylądka Canaveral na Florydzie. Uruchomienie kopii zapasowej zaplanowano na piątek, ale oczekuje się, że tego dnia pogoda się pogorszy.

Krytyczny test Boeinga

Ramię dostępowe dla załogi Launch Complex-41 przechyla się na pozycję dla statku kosmicznego Starliner Boeinga przed startem misji OFT-2, zaplanowanym na 19 maja 2022 r.

Joel Kosky | NASA

Kosmiczny gigant był wcześniej postrzegany jako równie kompatybilny ze SpaceX w wyścigu o wystrzelenie astronautów NASA. Jednak opóźnienia w rozwoju Starlinera sprawiły, że Boeing stale się cofał pod względem harmonogramu i finansów.

Ze względu na stałą cenę kontraktu z NASA, Boeing pochłonął koszty dodatkowej pracy nad kapsułą, a firma wydała do tej pory 595 milionów dolarów.

NASA zajęła w zeszłym roku Ten rzadki ruch resetowania astronautów Od Starlinera do SpaceX załoga smoka. Agencja kosmiczna ogłosiła również w zeszłym roku, że zamierza kupić trzy kolejne loty załogowe od SpaceX, co naprowadziłoby Muska na zakończenie pierwotnej umowy z NASA z sześcioma lotami, zanim Starliner wykona swoje pierwsze loty.

Jeśli start OFT-2 w czwartek się powiedzie, Boeing przygotuje się do załogowego testu lotu, podczas którego astronauci będą latać na pokładzie Starlinera.

Wiceprezes Boeinga, Mark Naby, powiedział na konferencji prasowej przed otwarciem, że firma „prawdopodobnie będzie gotowa” na lot załogowy „do końca tego roku”. Firma rozważa jednak przeprojektowanie Rakieta odrzutowaZawory są robione na Starliner, co może prowadzić do dalszych opóźnień.

Steve Stitch, kierownik ekipy handlowej NASA, powiedział, że agencja nie postrzega przeprojektowania zaworów Starliner jako „wielkiego interesu z punktu widzenia certyfikacji”. Stitch zauważył, że NASA będzie współpracować z Boeingiem „aby zobaczyć, jakie testy musiałyby się wydarzyć” w przypadku przeprojektowania, z nieokreślonym harmonogramem „jak długo to potrwa”.

„Osobiście chciałbym zobaczyć, jak Starliner lata po 2030 roku. Chciałbym zobaczyć, jak Dragon lata po 2030 roku. NASA dokonała ogromnej inwestycji w te dwa pojazdy i są one świetnymi platformami do wejścia na niską orbitę okołoziemską” – powiedział Stitch. .