2 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje spadły w jednym z najgorszych tygodni na Wall Street

Akcje spadły w jednym z najgorszych tygodni na Wall Street

Akcje spadły w piątek, kończąc jeden z najgorszych tygodni na Wall Street. Jednak prezentacja głównych inwestorów i kadry kierowniczej firm jasno pokazała, że ​​uważają, że najgorsze jeszcze przed nami gospodarka i rynki finansowe.

Po osiągnięciu najniższego poziomu w czerwcu, indeks S&P 500 wzrósł w połowie sierpnia o ponad 17 procent, po czym ponownie stracił na sile. Wyprzedaż w tym tygodniu pozostawiła tylko indeks 5,6 proc. powyżej czerwcowego minimum, po 0,7 proc. spadku w piątek, przyniósł tygodniowe straty blisko 5 proc. W tym roku rynek spadł zaledwie o 5 procent w ciągu tygodnia trzy razy.

Jednak nawet po gwałtownym spadku w tym tygodniu, niektóre z najpotężniejszych domów handlowych na świecie, które wydają biliony dolarów na fundusze emerytalne, rządy i innych inwestorów, ostrzegają, że przed nami jeszcze więcej bólu.

„Gdyby spytałeś mnie rok temu: „Jaki był najgorszy scenariusz dla rynków finansowych? „Myślę, że teraz sytuacja jest gorsza niż wszystko, co możemy sobie wyobrazić” – powiedział Nikolai Tangen, szef norweskiego suwerennego funduszu majątkowego, który jest największym tego rodzaju funduszem, który zarządza funduszami wygenerowanymi z ogromnej sprzedaży ropy i gazu w Norwegii, a 1,4 biliona dolarów jest inwestowane na całym świecie.

Liderzy biznesu, decydenci polityczni i zwykli Amerykanie zmagają się z końcem dekady niskich stóp procentowych, które raz na pokolenie pomogły napędzać gospodarkę po kryzysie finansowym z 2008 roku, przechodząc do mniej powszechnego stanu. eksplozja inflacji. Zapadające się łańcuchy dostaw, wojna na Ukrainie i pojawiający się kryzys energetyczny to jedne z wielu wyzwań zwiększających poziom niepewności, którego niektórzy inwestorzy twierdzą, że nie widzieli od dziesięcioleci.

Siła gospodarki amerykańskiej zapewnia pewną ochronę, ale także utrudnia Rezerwie Federalnej szybkie ochłodzenie sytuacji, ponieważ silny rynek pracy i rosnące płace przyczyniają się do wzrostu cen towarów i usług. Istnieje obawa, że ​​lekarstwa potrzebne do leczenia problemu mogą popchnąć Stany Zjednoczone w poważny kryzys gospodarczy.

READ  American Airlines wznowią sprzedaż napojów alkoholowych na wybranych lotach w kwietniu

Spadek nastąpił w piątek jako zapas magazynowy giganta logistycznego FedEx Ponad 21 procent, po tym jak ostrzegł, że jego zyski zostały dotknięte słabością Azji i Europy. FedEx zapowiedział, że zrezygnuje z niektórych usług, zamknie witryny i zamrozi zatrudnienie, stając się ostatnią firmą z szeregu firm, które wyrażają obawy i zwiększają zaufanie inwestorów.

FedEx jest postrzegany jako lider gospodarczy, ponieważ jego działalność w zakresie przesyłek paczek odzwierciedla zapotrzebowanie biznesu i konsumentów. Porozmawiaj z CEO firmy, Rajem Subramaniam CNBC W czwartek przewidział „globalną recesję”.

Dyrektor finansowy GE, Carolina Dibek Happy, również ostrzegła przed wyzwaniami podczas czwartkowej konferencji, narzekając na nierozwiązane problemy łańcucha dostaw, które pozostają „trudne” i „ograniczają naszą zdolność do świadczenia usług naszym klientom”. Akcje spółki spadły w piątek o prawie 4 proc.

Weekendowy spadek nastąpił po najgorszym jednodniowym spadku indeksu S&P 500 od czerwca 2020 r., 4,3% spadku we wtorek, który nastąpił po tym, jak szeroko obserwowany CPI rozwiał nadzieje, że inflacja Zacząłem się rozluźniać. Raport ponownie wzbudził obawy, że Rezerwa Federalna może popchnąć Stany Zjednoczone w recesję, ponieważ podnosi stopy procentowe, próbując zwalczyć rosnące ceny.

Obawy gospodarcze były widoczne także w innych aspektach rynków finansowych: ceny długu korporacyjnego spadły, a ceny ropy odnotowały trzeci tydzień z rzędu spadków.

Tangen z norweskiego suwerennego funduszu majątkowego powiedział, że nie sądzi, aby na świecie istniał region inwestycyjny, który mógłby zarabiać w najbliższej przyszłości. „To jest naprawdę frustrujące” – powiedział.

Ponury nastrój wyraźnie kontrastuje z masowym ożywieniem po głębokiej pandemii i odbiciem na giełdzie, które pchnęło indeks S&P 500 do nowych maksimów na początku stycznia. Inwestorzy i politycy umniejszali możliwość, że inflacja stanie się nierozwiązywalnym problemem, zaostrzonym przez rosnące ceny energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

READ  Kontrakty terminowe Dow: odbicie na rynku; Kluczowy wskaźnik w piątkowym raporcie o pracy

„Spotykamy się z oczekiwaniami inflacyjnymi, które są w tym mocno zakorzenione” – powiedział Seth Bernstein, prezes i dyrektor generalny AllianceBernstein, zarządzającego funduszem z aktywami o wartości ponad 600 miliardów dolarów. Powiedział, że stagnacja to jedyny sposób, aby to „przełamać”.

Inwestorzy zrewidowali w tym tygodniu swoje oczekiwania dotyczące tego, ile Fed będzie musiał podnieść stopy procentowe i jak długo bank centralny będzie je utrzymywał na wysokim poziomie, przewidując większy ból dla przedsiębiorstw, niższe ceny akcji i wyższe bezrobocie.

Fed podniósł już stopy procentowe do przedziału od 2,25 proc. do 2,5 proc. z prawie zera w marcu. Bank centralny prawdopodobnie ponownie podniesie koszty kredytu na spotkaniu w przyszłym tygodniu, a także ma zostać opublikowany prognoza wzrostuInflacja i ścieżka stóp procentowych.

Prognozy rynkowe dotyczące stóp procentowych pokazują, że inwestorzy spodziewają się wzrostu o trzy czwarte punktu procentowego w przyszłym tygodniu. Cokolwiek wyżej byłoby dużym ruchem, którego nie robiono od 1984 roku i który mógłby doprowadzić do dalszego spadku na rynkach finansowych.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny rynkowe wskazują na szczyt w wysokości od 4,25 do 4,5 procent w przyszłym roku, o pełne 2 punkty procentowe wyższy niż ich obecny poziom.

Fed nie jest osamotniony w swoim dążeniu do podniesienia stóp procentowych w celu zwalczania inflacji. W czwartek Bank Światowy dodał do ostrzeżeń o recesji, że łączny efekt jednoczesnego podnoszenia stóp procentowych przez banki centralne na całym świecie może doprowadzić światową gospodarkę do deflacji już w przyszłym roku.

Oczekiwania są różne wśród największych amerykańskich banków. Ekonomiści z Wells Fargo i Citigroup spodziewają się recesji. David Solomon, dyrektor generalny Goldman Sachs, powiedział w piątek, że Rynki finansowe „przechodzą przez krótszy, dłuższy i bardziej wyboisty okres”.

JPMorgan Chase i Morgan Stanley nadal spodziewają się miękkiego lądowania, ponieważ Fed może obniżyć inflację, nie posuwając się zbyt daleko i nie powodując recesji.

READ  Alaska Airlines wprowadza e-bagażowe karty, aby przyspieszyć odprawę na lotnisku

Dan Ivaskin, dyrektor ds. inwestycji w firmie inwestycyjnej Pimco, która zarządza prawie 1,8 biliona dolarów, powiedział, że „nieco bardziej niepokoi się” skalą presji inflacyjnej w amerykańskiej gospodarce po opublikowaniu we wtorek danych o inflacji.

„Inwestorzy mogą spodziewać się większej zmienności na rynkach pod koniec roku” – powiedział. „Sądzimy, że rok 2023 będzie nadal pełen niepewności”.