13 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje azjatyckie śledzą spadki na Wall Street w związku z rosnącymi obawami o podwyżkę stóp

Akcje azjatyckie śledzą spadki na Wall Street w związku z rosnącymi obawami o podwyżkę stóp

Akcje azjatyckie podążyły za spadkami na Wall Street, gdy pojawiły się obawy, że podniesienie stóp procentowych w USA w celu walki z inflacją może powstrzymać wzrost gospodarczy.

PEKIN – Akcje azjatyckie podążały za spadkiem na Wall Street w piątek, ponieważ pojawiły się obawy, że podniesienie stóp procentowych w USA w celu walki z inflacją może powstrzymać wzrost gospodarczy.

Spadły ceny w Szanghaju, Hongkongu, Seulu i Sydney. Ceny w Tokio wzrosły po wznowieniu handlu po wakacjach.

Benchmarkowy indeks S&P 500 z Wall Street spadł w czwartek o 3,6%, odnotowując największą jednodniową stratę od dwóch lat, gdy wyparował optymizm, który napędzał rajd z poprzedniego dnia.

Inwestorzy są zaniepokojeni tym, czy Rezerwa Federalna, która w środę podwyższyła swoją główną stopę procentową o pół punktu procentowego, może schłodzić inflację bez wpychania ociężałej amerykańskiej gospodarki w recesję. Handlowcy zostali chwilowo zachęceni wypowiedzią prezesa Jerome’a ​​Powella, że ​​Fed nie rozważa większych podwyżek.

„Inwestorzy wyraźnie mają inne wyobrażenia na temat tak zwanego „wiecu protekcjonistycznego” ze strony Fedu”, powiedział w raporcie Rob Carnell z ING. Prawdopodobieństwo jest takie, że „wzrosty stóp procentowych są duże i szybkie, ale prawdopodobieństwo zmiany inflacji w najbliższym czasie jest niewielkie, jeśli w ogóle,”.

Shanghai Composite spadł o 1,6% do 3019,11, a Hang Seng z Hongkongu spadł o 3,6% do 20 051,61. Indeks Nikkei 225 w Tokio wzrósł o 0,9 procent do 27 053,81.

Seul Kospi spadł o 1,3% do 2642,26, a Sydney S&P-ASX 200 spadł o 2,3% do 7197,40. Spadły również w Nowej Zelandii i Singapurze.

Rosyjska wojna z Ukrainą, gwałtownie rosnące ceny ropy i zakłócenia globalnego łańcucha dostaw zwiększają niepokój inwestorów.

READ  Starlink SpaceX nawiązuje partnerstwo Wi-Fi podczas lotu z Hawaiian Airlines

Również w czwartek Bank Anglii podniósł referencyjną stopę procentową do najwyższego od 13 lat poziomu, czwartej podwyżki od grudnia, aby uspokoić brytyjską inflację, która jest na najwyższym poziomie od 30 lat.

Indeks S&P 500 spadł o 3,6% do 4146,87, rezygnując ze środowego 3% wzrostu.

Indeks Dow Jones Industrial Average stracił 3,1% do 32 997,97. Nasdaq, zdominowany przez akcje spółek technologicznych, spadł o 5% do 12 317,69.

Amerykański rząd miał w czwartek opublikować dane o zatrudnieniu, dokładnie obserwowany punkt danych.

Ekonomiści z BNP Paribas nadal oczekują, że Fed będzie kontynuował podnoszenie stopy funduszy federalnych, aż osiągnie ona przedział od 3% do 3,25%, czyli od zera do 0,25% na początku tego roku.

Rynki energetyczne pozostają niestabilne, ponieważ konflikt na Ukrainie trwa, a popyt pozostaje wysoki w związku z dostawami ropy zamkniętej. Europejskie rządy próbują zastąpić dostawy energii z Rosji i rozważają wprowadzenie zakazu. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicze kraje produkujące ropę zdecydowały w czwartek o stopniowym zwiększaniu przepływów ropy, którą wysyła na świat.

Benchmiczna ropa amerykańska wzrosła o 77 centów do 109,03 USD w obrocie elektronicznym na New York Mercantile Exchange. Kontrakt wzrósł w czwartek o 45 centów do 108,26 USD. Ropa Brent, będąca podstawą cen w międzynarodowym handlu ropą, wzrosła w Londynie o 75 centów do 111,65 USD za baryłkę.

Dolar wzrósł do 130,47 jena z 130,40 jena w czwartek. Euro wzrosło do 1,0539 USD z 1,0519 USD.