25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akcje amerykańskie i europejskie rosną w nadziei, że Fed spowolni tempo podwyżek stóp procentowych

Akcje amerykańskie i europejskie rosną w nadziei, że Fed spowolni tempo podwyżek stóp procentowych

  • Dolar został osłabiony w stosunku do jena z powodu podejrzeń o interwencję Banku Japonii
  • Akcje europejskie rosną przed tygodniem pełnym zysków
  • Chiński PKB przekroczył oczekiwania, ale sprzedaż detaliczna rozczarowuje

WASZYNGTON/LONDYN (Reuters) – Akcje amerykańskie i europejskie wzrosły w poniedziałek, ponieważ oznaki spowolnienia amerykańskiej gospodarki wzbudziły nadzieje, że Rezerwa Federalna spowolni tempo podwyżek stóp procentowych.

Dolar przetrwał kolejną podejrzewaną interwencję Japończyków, aby zwyżkować się wobec jena.

Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) Indeks Standard & Poor’s wzrósł o 346,66 punktu, czyli 1,12%, do 31 429,22 punktów (.SPX) Wzrósł o 33,7 punktu, czyli 0,90%, do 3786,45, a Nasdaq Composite (dziewiętnasty) Do godz.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Zaawansowany technologicznie Nasdaq odzyskał siły po wcześniejszym uderzeniu przez poślizg w Tesli (TSLA.O) I inne ogromne zapasy.

Tesla spadła po tym, jak obniżyła ceny wyjściowe swoich samochodów Model 3 i Model Y nawet o 9% w Chinach, co wskazuje na oznaki słabnącego popytu na największym na świecie rynku motoryzacyjnym.

Badanie wykazało, że aktywność biznesowa w USA spadła w październiku czwarty miesiąc z rzędu, co jest ostatnim dowodem słabości gospodarki w obliczu rosnącej inflacji i rosnących stóp procentowych. Czytaj więcej

„Inwestorzy są coraz bardziej pewni, że inflacja spadnie i że Fed może pospiesznie się zatrzymać. Skutki kilku pierwszych podwyżek stóp procentowych zaczną być odczuwalne w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a rynki próbują iść naprzód z tym, ” powiedział Edward Moya, główny analityk rynku w OANDA w OANDA w Nowym Jorku, „Kiedy Fed wciśnie przycisk pauzy”.

„Wstępne indeksy PMI wykazały znaczną słabość zarówno w usługowej, jak i produkcyjnej części gospodarki, co jest dobrą wiadomością dla inwestorów, którzy spodziewają się zamknięcia Fedu na początku przyszłego roku”.

Dolar wzrósł aż do 149,70 jenów na początku handlu, po czym pośpiesznie wycofał się do 145,28 w ciągu kilku minut, co zdaniem traderów i analityków wydawało się reakcją na aktywność Banku Japonii. Ostatni raz był na 148 840.

READ  Chick-fil-A ogłasza, że ​​nie będzie już podawać kurczaka bez antybiotyków

Japonia prawdopodobnie wydała 5,4 biliona – 5,5 biliona jenów (36,16 miliarda – 36,83 miliarda dolarów) na interwencję polegającą na kupowaniu jena w zeszły piątek, według domów maklerskich giełdy w Tokio. Władze japońskie nie potwierdziły, czy doszło do interwencji.

Wszelkie działania wspierające jena byłyby sprzeczne z zobowiązaniem BoJ do kontrolowania kosztów pożyczek japońskiego rządu i mogłyby zwiększyć presję, by wycofać się z kontroli krzywej dochodowości na posiedzeniu politycznym w tym tygodniu.

Tymczasem funt brytyjski zachwiał się w warunkach zmienności w handlu w związku z informacją o wycofaniu się Borisa Johnsona z kandydowania na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii.

Były minister finansów Rishi Sunak zostanie kolejnym premierem Wielkiej Brytanii po wygraniu wyścigu o kierownictwo Partii Konserwatywnej, co może zmniejszyć niepewność polityczną wokół brytyjskiego funta.

Funt brytyjski był ostatnio sprzedawany po 1,12620 USD.

„Codzienne życie jest ciężkie. Moim ulubionym wyrażeniem przez cały poranek jest to, że nadszedł czas, aby być pokerzystą, a nie szachistą. Wszystko sprowadza się do ustawienia, uczuć i zrozumienia, przeciwko komu grasz” – powiedziała Kate Jukes, Societe Strateg generale.

Akcje europejskie wzrosły w poniedziałek, wzmocnione nadziejami, że Rezerwa Federalna może spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych, ponieważ inwestorzy przygotowali się na pracowity tydzień zysków i kluczową decyzję w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego.

Indeks Continental STOxx 600 (.stoxx) Wzrósł o 1,14%.

Rynki wciąż są przygotowane na podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych w przyszłym miesiącu, ale ograniczyły zakłady na podobny ruch w grudniu. Ceny szczytowe również spadły do ​​około 4,87%, z ponad 5% na początku ubiegłego tygodnia.

Urzędnicy Fed, w tym prezes Fed z San Francisco Mary Daly i prezes St. Louis James Bullard, wskazali, że tempo zaostrzania polityki będzie w centrum każdej dyskusji politycznej na listopadowym posiedzeniu.

READ  Chiny stoją w obliczu luki finansowej w wysokości prawie biliona dolarów. Będziesz potrzebował więcej długu, aby go spłacić.

„Oznacza to dla rynków, że ceny i rynki walutowe mogą teraz stać się bardziej wrażliwe na napływające dane gospodarcze i wszelkie dowody stresu na rynku finansowym” – powiedział Derek Halpini, szef badań w MUFG.

Chińskie niebieskie żetony (.CSI300) Spadł o prawie 3%, podczas gdy akcje Hongkongu spadły o 6,4%, co jest ich największym jednodniowym spadkiem od czasu kryzysu finansowego. Zagraniczny juan osiągnął kolejny rekordowo niski poziom w stosunku do dolara po tym, jak Xi Jinping zapewnił bezprecedensową trzecią kadencję przywództwa, wybierając najwyższy organ zarządzający pełen lojalistów. Analitycy twierdzą, że Xi prawdopodobnie pozostanie przy swojej polityce nierozprzestrzeniania nowego koronawirusa, co jest szkodliwe dla wzrostu.

Ostatnie dane o PKB pokazały, że chińska gospodarka wzrosła o 3,9% w trzecim kwartale, powyżej oczekiwań 3,5%, ale sprzedaż detaliczna rozczarowała, rosnąc o 2,5%.

Inwestorzy przyjrzą się amerykańskiemu PKB w czwartek i miarom inflacji bazowej następnego dnia. Oczekuje się, że w trzecim kwartale gospodarka będzie rosnąć w tempie 2,1% w ujęciu rocznym.

Europejski Bank Centralny spotyka się w tym tygodniu i powszechnie oczekuje się, że podniesie stopy procentowe o 75 punktów bazowych.

Euro było ostatnio notowane po 0,98640 USD, po krótkim osiągnięciu 0,9899 USD na początku sesji.

Oczekuje się również, że Bank Kanady zaciśnie pętlę o 75 punktów bazowych na posiedzeniu w tym tygodniu.

Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły w poniedziałek, ponieważ inwestorzy nadal obawiali się, że Rezerwa Federalna może utrzymać jastrzębią postawę w walce z inflacją pomimo danych gospodarczych wskazujących na spowolnienie aktywności gospodarczej w USA w październiku.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 4,127% z 15-letniego maksimum 4,337% w piątek.

Na rynkach surowcowych kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 0,06%, aby odrobić straty po słabych danych o popycie w Chinach. Ropa amerykańska straciła 0,7%.

READ  Według Chrisa Burnisky’ego Solana (SOL) jest gotowa wyprzedzić Ethereum (ETH) w kolejnej ekspansji rynku

Złoto spadło wraz z siłą dolara amerykańskiego, a zyski wpłynęły na atrakcyjność kruszcu. Ceny spot spadły o 0,04%.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Okładka Chrisa Prentice’a w Waszyngtonie i Amandy Cooper w Londynie Dodatkowe reportaże: Amruta Khandekar, Devik Jain i Wayne Cole Redakcja: Nick McPhee i Matthew Lewis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.