30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Akademia przeprasza Sacheen Littlefeather, która odmówiła przyznania Oscara w imieniu Marlona Brando

Akademia przeprasza Sacheen Littlefeather, która odmówiła przyznania Oscara w imieniu Marlona Brando

Prawie 50 lat później Academy of Motion Picture Arts and Sciences oficjalnie przeprasza Littlefeather za maltretowanie, którego doznała podczas przemawiania i w następnych latach.

„Przestępstwo, któremu zostałem poddany tym oświadczeniem, było nieuzasadnione i nieuzasadnione” – napisał były prezydent Akademii David Rubin w liście do Littlefeathera. „Emocjonalne obciążenie, którego doświadczyłeś, i koszt Twojej kariery w naszej branży są niezastąpione. Zbyt długo nie dostrzegano odwagi, którą wykazałeś. Za to przepraszamy i szczery podziw”.

W oświadczeniu Littlefeather opisała nadchodzące wydarzenie, podczas którego osobiście otrzyma przeprosiny, „spełnienie marzeń”.

„Jeśli chodzi o przeprosiny akademii, my, Hindusi, jesteśmy bardzo cierpliwi – minęło dopiero 50 lat!” Powiedziała. „Musimy zachować poczucie humoru przez cały czas. To nasz sposób na przetrwanie”.

Kilku rdzennych artystów wystąpi podczas imprezy dla Littlefeather, w tym Bird Runningwater, współprzewodnicząca Sojuszu Indigenous Akademii i Virginia Carmelo, potomka ludu Tongfa, która poprowadzi Deklarację Uznania Ziemi.

„To bardzo zachęcające widzieć, jak wiele się zmieniło, odkąd nie przyjąłem Oscara 50 lat temu” – powiedział Little Feather.

Jej przemówienie zostało wygwizdane i oklaskiwane

Kiedy Brando wygrał nagrodę dla najlepszego aktora za główną rolę w Ojcu chrzestnym, był nieobecny. Zamiast tego poprosił Littlefeathera, wówczas aktorkę i aktywistkę, o udział w ceremonii – i w jego imieniu odmówił przyznania nagrody.

wejdź na scenę Cicho i cicho ubrana w zamszową sukienkę, Littlefeather formalnie przedstawiła się jako kobieta Apaczów i przewodnicząca Krajowego Komitetu na rzecz Pozytywnego Wizerunku Rdzennych Amerykanów.
„(Brando) bardzo niestety nie może przyjąć tej bardzo hojnej nagrody, a powodem tego jest dzisiejsze traktowanie przez przemysł filmowy amerykańskich Indian” Powiedział do mieszanki wrzasków i oklasków, pauz i widocznego zdenerwowania. „Błagam w tym czasie, abym nie przeszkadzał tego wieczoru i aby w przyszłości nasze serca i zrozumienie spotkały się z miłością i hojnością”.
Brando odmówił również przyjęcia nagrody ze względu na reakcję federalną na zranione kolano, kiedy członkowie ruchu Indian amerykańskich zajęli miasto w Południowej Dakocie, ale napotkali opór federalnych organów ścigania. Little Feather powiedziała, że ​​obiecała Brando, że nie dotknie statuetki Oscara, powiedziała.
„Skupiłem się na ustach i szczękach, które otwierały się przed publicznością, a było ich sporo”, Powiedzieć Oficjalny blog Akademii, A.Frame. „Ale to było jak patrzenie na Morze Cloroxa, wiesz, na widowni było bardzo mało kolorowych”.
Powiedziała też, że John Wayne, konserwatywny zachodni gwiazdor, który kiedyś… Powiedział „Indianie egoistycznie próbowali zatrzymać (Stany Zjednoczone) dla siebie”, oskarżyli, „zdjęcie jej z podium”, mimo że byli powstrzymywani przez ochroniarzy.

Po ceremonii Littlefeather powiedziała, że ​​„milczy” i walczy o znalezienie pracy w przemyśle filmowym. Poświęciła większość swojej kariery po Oskarach aktywizmowi i zakładaniu organizacji artystycznych dla aborygeńskich aktorów.

READ  Sam Elliott przepraszam, że nazwał „psa siłą” „kawałkiem s-t”

Pomimo potępienia, jakie otrzymała od niektórych w Hollywood, którzy nie zgadzali się z jej obroną przed rdzennymi Amerykanami, Littlefeather powiedziała, że ​​otrzymała pochwały i wsparcie od liderów, takich jak Coretta Scott King i Cesar Chavez.

„Wiedziałam, że postąpiłam słusznie” – powiedziała A.Frame.

Poprawka: Ten artykuł został zaktualizowany, aby zauważyć, że David Rubin jest byłym prezesem Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.