W badaniu, które łączy analizę skamieniałości z danymi geologicznymi sprzed 580–510 milionów lat temu, naukowcy powiązali zmiany poziomu mórz i tlenu morskiego z ewolucją wczesnych zwierząt, co pogłębiło naszą wiedzę na temat wczesnej różnorodności biologicznej.
Nowo opracowana oś czasu dotycząca wczesnych skamielin zwierzęcych pokazuje związek między poziomem mórz, zmianami zawartości tlenu w morzu i pojawieniem się najstarszych przodków współczesnych zwierząt. Badanie to dostarcza wglądu w siły, które stymulowały ewolucję pierwszych organizmów, z których wywodzą się wszystkie główne grupy zwierząt.
Zespół z Uniwersytetu w Edynburgu zbadał zbiór skał i skamieniałości z okresu znanego jako ediakar-kambr – okresu rozciągającego się od 580 do 510 milionów lat temu. Według zapisów kopalnych w tym okresie doszło do eksplozji różnorodności biologicznej, co stanowiło zagadkę dla naukowców od czasów Karola Darwina.
Złożoność ewolucyjna w okresie ediakaru
Wszystkie wczesne zwierzęta znalezione z tej epoki zamieszkiwały morza w czasach, gdy poziom tlenu w powietrzu i oceanie był znacznie niższy niż obecnie.
Podczas gdy pierwszymi formami życia wcześniej były organizmy jednokomórkowe i wielokomórkowe, organizmy w okresie ediakaru zaczęły stawać się bardziej złożone, z wieloma komórkami zorganizowanymi w plany ciała, które umożliwiały im żerowanie, rozmnażanie i przemieszczanie się po dnie oceanu.
W tej epoce pojawiły się także tzw. zwierzęta dwustronne, które charakteryzowały się symetrycznymi planami ciała, podobnymi do większości współczesnych zwierząt. Klasyfikować Łącznie z ludźmi.
Kompilując dane z różnych źródeł – w tym datowania radiometryczne i informacje geochemiczne na temat warstw skał, w których znaleziono skamieniałości – zespół umieścił na jednej osi czasu wszystkie najważniejsze znaleziska skamieniałości i różne zbiory danych środowiskowych.
Nowa chronologia umożliwiła zespołowi zbadanie trendów w różnorodności biologicznej w omawianym okresie bardziej szczegółowo niż w przeszłości.
Naukowcy połączyli te odkrycia z innymi dowodami chemicznymi z zapisu geologicznego, potwierdzając związek między głównymi zmianami poziomu mórz na świecie, okresami, w których płytkie środowiska morskie nabywały więcej tlenu, a pojawieniem się i zróżnicowaniem wczesnych grup zwierząt.
Różnorodność biologiczna i uwarunkowania środowiskowe
Dynamika ta ustąpiła miejsca kilku ważnym eksplozjom różnorodności biologicznej, znanym jako zbiorowiska Awalonu, Morza Białego i Kambru, z których każda oznaczała pojawienie się nowych grup zwierząt i upadek innych.
Rekonstruując warunki środowiskowe w najgłębszych czasach, badanie otwiera nowe perspektywy na starożytne siły i naciski, które ukształtowały najstarsze formy życia na naszej planecie.
Zespół zidentyfikował także luki w zapisie kopalnym, co sugeruje, że obecna wiedza na temat wczesnych zwierząt jest zniekształcona przez skupiska miejsc na całym świecie, w których znaleziono i zbadano skamieniałości.
Dr Fred Boyer z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Edynburgu powiedział: „Skonstruowanie harmonogramu wczesnej ewolucji zwierząt na podstawie zapisu skał to trudne zadanie, które można osiągnąć jedynie dzięki międzynarodowym i interdyscyplinarnym badaniom, ale przy zastosowaniu globalnego, zintegrowanego podejścia ma kluczowe znaczenie. Ujawnia błędy systematyczne.” „W naszych danych, ujawniając jednocześnie wzorce w wyglądzie skamieniałości, cyklach poziomu morza i zawartości tlenu w środowisku”.
„Wiedza o tym, co napędza różnorodność biologiczną, to kluczowy element układanki życia” – stwierdziła Mariana Yalalis Agelves, doktorantka w Szkole Nauk o Ziemi, która jest współautorką badania. „Czuję się bardzo szczęśliwa, że mogę budować na dziesięcioleciach globalnych, interdyscyplinarnych badań” – powiedziała. „I przyczynimy się do lepszego zrozumienia roli, jaką poziom morza odgrywa we wczesnej ewolucji zwierząt”.
Odniesienie: „Kontrola poziomu morza w zakresie promieniowania fauny w ediakaranie i kambrze” Freda T. Boyera i Rachel A. Wood i Mariana Yelalis, 31 lipca 2024 r., Postęp naukowy.
DOI: 10.1126/sciadv.ado6462
Artykuł ten został sfinansowany przez Radę ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC).
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin