23 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Duży bąbel plazmy w przestrzeni kosmicznej wysyła szybką falę radiową w stronę Ziemi

Duży bąbel plazmy w przestrzeni kosmicznej wysyła szybką falę radiową w stronę Ziemi

Zespół badaczy uważa, że ​​fala fal radiowych emanująca z głębokiego kosmosu pochodzi z bańki plazmy otaczającej zwarty obiekt, jedną z najgęstszych obiektów we wszechświecie.

Fale były szybkimi rozbłyskami radiowymi, w skrócie FRB, tajemniczą klasą fal radiowych wyróżniających się jasnością i nieprzewidywalną długością. Wiele z nich jest ulotnych, ale niektóre są bardzo niezawodne; W zeszłym roku inny zespół opisał pojedyncze źródło, które migało co 22 minuty przez 30 lat.

Astronomowie odkryli te rozbłyski, nazwane FRB20201124A, w 2020 roku, które pochodziły ze źródła oddalonego o około 1,3 miliarda lat świetlnych. W zeszłym roku inny zespół badaczy odkrył najodleglejszą jak dotąd eksplozję, która pochodziła ze źródła oddalonego o około 10 miliardów lat świetlnych. Zatem ostatnio analizowana erupcja wydaje się praktycznie lokalna. opublikowany W tym tygodniu w Natura Opisz charakter jego pochodzenia

„Udało nam się udowodnić na podstawie obserwacji, że obserwowana ciągła emisja w połączeniu z kilkoma szybkimi rozbłyskami radiowymi zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami z modelu emisji” – powiedziała Gabriele Bruni, badaczka z Narodowego Instytutu Astrofizyki i główna autorka nowego artykułu, w swoim artykule badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Astrofizyki Mgławica, czyli „bąbel” zjonizowanego gazu otaczający centralny silnik.” początek.

Szybkie rozbłyski radiowe to fale radiowe, które wytwarzają „w ciągu milisekundy tyle energii, ile Słońce wytwarza w ciągu roku”. Według NASASą fascynujące w najprawdziwszym znaczeniu tego słowa, co czyni je ekscytującymi źródłami danych dla radioastronomów. FRB20201124A badano przy użyciu najczulszych radioteleskopów na Ziemi, czyli bardzo dużego układu. Zespół ustalił, że FRB pochodzi z bańki plazmy otaczającej gęsty obiekt.

Zastanawiasz się, jaki rodzaj gęstego obiektu może znajdować się w środku bańki? Możliwości są dwie, ale obie są bardzo gęste. Nowe dane sugerują, że w jej jądrze może znajdować się magnetar – silnie namagnesowana gwiazda neutronowa. Inną możliwością jest układ podwójny gwiazdy neutronowej lub czarnej dziury, który pobiera ogromne ilości materiału z mniejszej gwiazdy towarzyszącej. Według Narodowego Instytutu Astrofizyki wiatry z obu źródeł mogą skutecznie „nadmuchać” otaczającą bańkę plazmy. początek.

READ  Dinozaur "Shadow of Death" odkryty w Argentynie

„Obserwacje optyczne były ważnym elementem badania FRB z rozdzielczością przestrzenną podobną do obserwacji radiowych” – powiedziała Ileana Palazzi, współautorka badania i badaczka w Narodowym Instytucie Astrofizyki. „Mapowanie emisji wodoru z tak dużą szczegółowością pozwoliło nam wywnioskować tempo powstawania lokalnych gwiazd, które okazało się zbyt niskie, aby uzasadnić utrzymującą się emisję radiową”.

Podobnie jak inne niezawodne szybkie impulsy radiowe, emisje radiowe FRB20201124A są trwałe. W rzeczywistości jest to najsłabsza trwała emisja radiowa FRB, jaką kiedykolwiek zaobserwowano. Dalsze obserwacje podobnych szybkich rozbłysków radiowych i ich źródeł mogą wyjaśnić warunki, które powodują eksplozje w ogóle, a także różne rodzaje eksplozji, o różnej sile i czasie trwania.