Chiny I Filipiński Doszli do porozumienia, które, jak mają nadzieję, zakończy się Konfrontacje na zaciekłym atolu w morze Południowochińskie.
„Filipiny i Chińska Republika Ludowa osiągnęły porozumienie w sprawie tymczasowych ustaleń dotyczących zaopatrzenia w artykuły pierwszej potrzeby i rotacyjne obowiązki na statek BRP Sierra Madre w Chol Ayungin” – oznajmiło w niedzielę filipińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, używając filipińskiej nazwy dla Chol Tomasz II.
Filipiny zajmują jednak drugą wyspę Thomas Shoal Chiny również to twierdzą.
Wrogie starcia morskie
Coraz bardziej Napięte konfrontacje morskie Wydarzenia te wzbudziły obawy co do możliwego szerszego konfliktu, w który mogą zaangażować się Stany Zjednoczone z powodu… Porozumienie o wzajemnej obronie Z Filipinami.
Niewielka liczba filipińskich żołnierzy stacjonuje na starym okręcie wojennym, który celowo został wyrzucony na brzeg.
Chińska straż przybrzeżna i inne siły użyły potężnych armatek wodnych i niebezpiecznych manewrów blokujących, aby zapobiec dotarciu żywności i innych zapasów do personelu wojskowego placówki w Manili na płytkich wodach.
„Obie strony w dalszym ciągu uznają potrzebę uspokojenia sytuacji na Morzu Południowochińskim i zarządzania różnicami w drodze dialogu i konsultacji, a także zgadzają się, że porozumienie nie będzie miało wpływu na ich stanowiska na Morzu Południowochińskim” – oznajmiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Manili. .
Chiny nie ogłosiły jeszcze niczego publicznie na temat porozumienia.
Wyspy Tomasza II znajdują się około 200 kilometrów (120 mil) od wyspy Palawan na zachodzie Filipin i ponad 1000 kilometrów od najbliższego dużego lądu w Chinach, wyspy Hainan.
Stany Zjednoczone i ich główni sojusznicy w Azji i na Zachodzie, w tym Japonia i Australia, potępili działania Chin na płytkich wodach i wezwali do poszanowania praworządności i wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim.
Deeskalacja w innych częściach Morza Południowochińskiego
Pekin rości sobie prawo własności do prawie całej drogi wodnej poprzez tak zwaną dziewięciopunktową linię, która pokrywa się z wyłącznymi strefami ekonomicznymi rywalizujących ze sobą krajów: Brunei, Malezji, Filipin, Tajwanu i Wietnamu.
W 2016 roku międzynarodowy sąd w Hadze wydał orzeczenie na korzyść Filipin i unieważnił roszczenia Chin do wód strategicznych.
Pekin jednak nie zgodził się z orzeczeniem.
Porozumienie z Filipinami może budzić nadzieję, że Pekinowi uda się osiągnąć podobne porozumienia z innymi rywalizującymi krajami, aby uniknąć starć, podczas gdy drażliwe kwestie regionalne pozostaną nierozwiązane.
Czas pokaże jednak, czy porozumienie uda się pomyślnie wdrożyć i jak długo będzie ono obowiązywać.
lo/fb (AP, AFP)
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy