19 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Everyday Telescope: Czarne dziury łączą się ze sobą od bardzo długiego czasu

Everyday Telescope: Czarne dziury łączą się ze sobą od bardzo długiego czasu

Zbliżenie / Naukowcy ustalili, że układ ten jest dowodem ciągłego łączenia się dwóch galaktyk z ich masywnymi czarnymi dziurami, gdy Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat.

ESA/WEP, NASA, CSA i inne. the

Witamy w Daily Telescope. Na tym świecie jest za mało ciemności i za mało światła, za mało pseudonauki i za mało nauki. Pozwól, że inne posty przedstawią Twój horoskop dzienny. W Ars Technica pójdziemy inną drogą, czerpiąc inspirację z bardzo realistycznych obrazów wszechświata pełnego gwiazd i cudów.

Dzień dobry. Jest 21 maja, a dzisiejsze zdjęcie pochodzi z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Pokazuje spotkanie dwóch masywnych czarnych dziur na początku wszechświata, zaledwie 740 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Masę każdej czarnej dziury szacuje się na około 50 milionów mas naszej gwiazdy, Słońca. Odkrycie tego połączenia na bardzo wczesnym etapie Wszechświata wskazuje, że wzrost tych obiektów w centrach galaktyk nastąpił bardzo szybko.

Na szczęście Webb i jego spektrometr bliskiej podczerwieni są dobrze przygotowani do obserwacji szybkiego, gęstego ruchu gazu materii akumulującej się w czarnych dziurach. Kiedy pochłaniają pobliską materię, czarne dziury wytwarzają silnie zjonizowany gaz.

„Nasze odkrycia sugerują, że fuzja jest ważną ścieżką, dzięki której czarne dziury mogą szybko rosnąć, nawet o kosmicznym świcie”. Powiedział Hannah Opler z Uniwersytetu Cambridge. „Wraz z innymi odkryciami Webba dotyczącymi aktywnych, masywnych czarnych dziur w odległym wszechświecie nasze wyniki pokazują również, że masywne czarne dziury od początku kształtowały ewolucję galaktyk”.

źródło: ESA/WEP, NASA, CSA i in. the

Chcesz wysłać zdjęcie do Daily Telescope? Skontaktuj się z nami i przywitaj.

READ  Start Falcon Heavy: najpotężniejsza rakieta SpaceX powraca do lotu