WARSZAWA, Polska – Grupa Zadaniowa ds. Czystego Lotnictwa (CATF) opublikowała dziś nowy raport przedstawiający wizję i praktyczne zalecenia dotyczące transformacji energetycznej w Polsce w kontekście podjęcia przez nią znaczących kroków w kierunku bezpiecznej energetycznie i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości.
Zgodnie z wizją CATF dotyczącą transformacji czystej energii w Polsce, Polska:
- promowanie szerokiej gamy opcji technologii czystej energii;
- zapewnienie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji;
- Poprawa planowania długoterminowego, uwzględnienie strategii infrastruktury energetycznej; I
- Wzmocnienie współpracy regionalnej i międzynarodowej.
„Polska znajduje się w krytycznym momencie swojej przyszłości energetycznej i aby zapewnić czyste i niezawodne dostawy energii, musi opracować solidne ramy wsparcia politycznego, które zachęcają do przyjmowania szerokiej gamy technologii” – powiedział. Tamara Lakurashvili, menedżer regionalny na Europę w CATF. „W miarę jak kraj odchodzi od importowanych paliw kopalnych i uciążliwego ekonomicznie węgla, musi znaleźć sposoby na przyspieszenie wdrażania czystej energii i wspieranie wielu technologii w celu przejścia na w pełni dekarbonizowany system energetyczny, który wspiera dobrobyt gospodarczy”.
W ramach wizji CATF zapewnia kompleksowy plan działania Modelowanie wizualne, wskazuje możliwe ścieżki transformacji systemu elektroenergetycznego Polski. Uwzględnia 19 scenariuszy i systemów testowych na przestrzeni 35 lat meteorologicznych i przygląda się takim aspektom, jak oszczędzanie energii, użytkowanie gruntów i wymagania infrastrukturalne.
Wyniki pokazują, że najtańsza i najbardziej odporna ścieżka wymagałaby rocznej produkcji energii wiatrowej oraz co najmniej 8 GW energii jądrowej i 7 GW wychwytywania dwutlenku węgla, chociaż potrzebne mogą być bardziej czyste moce stałe. Strategia dekarbonizacji ma być solidna we wszystkich możliwych przyszłych scenariuszach.
„Badanie modelowe podkreśla znaczenie szerokiego portfolio technologii dla zarządzania niepewnością, zarządzania niskimi kosztami i zapewniania realnej, niezawodnej i społecznie odpowiedzialnej transformacji energetycznej” – stwierdził. Malwina Qvist, starszy analityk w CATF. „Scenariusze te podkreślają, że polski rząd musi znaleźć rozwiązania polityczne, aby przyspieszyć wdrażanie odnawialnych źródeł energii, zapewnić przystępność cenową dla przemysłu i obywateli, wspierać znaczące wdrażanie czystych, zrównoważonych technologii energetycznych, takich jak wychwytywanie energii jądrowej i wychwytywanie dwutlenku węgla, chronić przed kosztami i ryzykiem związanym z wdrażaniem, a także zwiększać odporność operacyjna systemu.”
Rekomendacje i modelowanie oparte na scenariuszach zapewniają Polsce przydatne narzędzia do pełnego podporządkowania się opóźnionemu Krajowemu Planowi na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) oraz Polityce Energetycznej Polski 2040 (PEP 2040).
kontakt prasowy
Julia Kislitsyna, Menedżer ds. komunikacji – Europa, +49 151 16 220 453, [email protected]
O Grupie Zadaniowej Czyste Powietrze
Clean Air Task Force (CATF) to globalna organizacja non-profit, która działa na rzecz ochrony przed najgorszymi skutkami zmian klimatycznych poprzez promowanie szybkiego rozwoju i wdrażania energii niskoemisyjnej oraz innych technologii chroniących klimat. Dzięki ponad 25-letniemu uznanej na arenie międzynarodowej wiedzy specjalistycznej w zakresie polityki klimatycznej i silnemu zaangażowaniu w badanie wszystkich możliwych rozwiązań, CATF jest praktyczną, nieideologiczną grupą wsparcia, mającą śmiałe pomysły potrzebne w zakresie zmian klimatycznych. CATF ma biura w Bostonie, Waszyngtonie i Brukseli, a personel pracuje na całym świecie. Odwiedź catf.us i śledź @cleanaircatf.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com