BRI 1335-0417 to najstarsza i najdalsza znana galaktyka spiralna we wszechświecie, która powstała ponad 12 miliardów lat temu.
Szybkie powstawanie gwiazd w starożytnej galaktyce spiralnej oraz wyraźne cechy strukturalne, takie jak zmarszczki sejsmiczne, dostarczają nowych, ważnych informacji na temat wczesnych etapów powstawania galaktyk.
Naukowcy być może będą mogli dowiedzieć się więcej o powstaniu i pochodzeniu naszej Galaktyki Drogi Mlecznej na podstawie niedawno odkrytego obrazu starożytnej, odległej galaktyki. Codziennie Scitech.
BRI 1335-0417 to najstarsza i najdalsza znana galaktyka spiralna we wszechświecie, która powstała ponad 12 miliardów lat temu.
Główny autor dr Takafumi Tsukui zauważył, że udało się zbadać tę starożytną galaktykę bardziej szczegółowo dzięki najnowocześniejszemu teleskopowi znanemu jako ALMA.
„W szczególności byliśmy zainteresowani tym, jak gaz przemieszcza się do galaktyki i wokół niej” – powiedział dr Tsukui.
„Gaz jest kluczowym składnikiem powstawania gwiazd i może dostarczyć nam ważnych wskazówek na temat tego, w jaki sposób galaktyka napędza proces powstawania gwiazd”.
W tym przypadku naukowcom udało się zarejestrować ruch gazu otaczającego galaktykę BRI 1335-0417, a także wykryć powstawanie fali sejsmicznej, co jest niespotykane w przypadku tego typu wczesnych galaktyk.
Dysk galaktyczny to płaska masa wirującego gazu, pyłu i gwiazd, która porusza się podobnie do zmarszczek, które powstają na stawie po rzuceniu kamienia.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin