Ze scenariuszem Kevina C. Ładne | opublikowany
Większość ludzi nigdy nie słyszała o punktach Lagrange'a, ale stanowią one nowe pole bitwy w wyłaniającym się wyścigu kosmicznym między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, w którym dwie światowe potęgi rywalizują w eksploracji kosmosu.
Co to są punkty Lagrange'a?
Punkty Lagrange'a to punkty w przestrzeni międzyplanetarnej, w których siła dośrodkowa potrzebna mniejszemu ciału do stabilnego obrotu między dwoma ciałami niebieskimi jest równoważona przez siłę grawitacji między dwoma ciałami. Punkty zostały nazwane na cześć Josepha Louisa Lagrange’a, włoskiego astronoma, fizyka i matematyka, który wniósł znaczący wkład w dziedzinę mechaniki klasycznej i niebieskiej, a także teorię i analizę liczb.
W naszym Układzie Słonecznym znajduje się pięć punktów Lagrange'a, każdy o nazwie od L1 do L5. Położenie L4 i L5, które leżą 60 stopni przed i za Ziemią na ścieżce jej orbity słonecznej, czyni je idealnymi lokalizacjami do „parkowania” teleskopów i satelitów. Statki kosmiczne wlatujące w te rejony mogą pozostać na miejscu przez długi czas bez konieczności zużywania znacznej ilości paliwa w celu utrzymania swojej pozycji.
To sprawia, że te punkty Lagrange'a są idealnymi miejscami do obserwacji wzorców pogodowych na Ziemi. Ze swojej strony L1 i L2 oferują również wyraźne korzyści w zakresie komunikacji, obserwacji i badań kosmicznych ze względu na bliskość Księżyca i ogólny brak zakłóceń atmosferycznych.
Punkty Lagrange'a mają ogromne znaczenie dla komunikacji i obserwacji oraz napędzają konkurencję technologiczną i gospodarczą między Stanami Zjednoczonymi a Chinami
Położona 1,5 miliona kilometrów (932 000 mil) po drugiej stronie Ziemi od Słońca, L2 obraca się z mniej więcej taką samą prędkością jak nasza planeta, ale pozostaje w odległości około czterokrotnie większej od naszego Księżyca.
L2 jest jednym z najważniejszych punktów Lagrange'a dla celów obserwacyjnych. Znajduje się po przeciwnej stronie Księżyca niż Ziemia i zapewnia doskonały widok głębokiej przestrzeni kosmicznej, co czyni go idealnym miejscem dla bardzo czułych teleskopów kosmicznych, takich jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Satelita Queqiao został wysłany do L2 przez Chiny z sondy księżycowej Chang'e 4, pierwszej tego rodzaju, która wylądowała po drugiej stronie Księżyca od Ziemi.
Tymczasem Stany Zjednoczone planują także misje wycelowane w punkt Lagrangianu L2, takie jak Lunar Gateway Site, zaplanowane na drugą połowę tej dekady.
W miarę jak Chiny w dalszym ciągu rozwijają swój program kosmiczny, Stany Zjednoczone mają żywotny interes w walce o pozycję uniemożliwiającą Komunistycznej Partii Chin zdobycie przewagi w komunikacji i inwigilacji.
Punkty Lagrange'a mają ogromne znaczenie dla komunikacji i obserwacji oraz podsycają rywalizację technologiczną i gospodarczą między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, co czyni je głównym przedmiotem zainteresowania NASA i Departamentu Obrony. Niedawno ponadpartyjny panel Izby Reprezentantów opublikował raport, w którym zaproponował prawie 150 zaleceń politycznych mających na celu „fundamentalne zresetowanie stosunków” między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Raport ten powstał po rocznym śledztwie dotyczącym rywalizacji między obydwoma krajami. Szczególną uwagę poświęcono w nim punktom Lagrange'a, a jedno z zaleceń sugerowało, że NASA i Departament Obrony otrzymają fundusze na programy, które przeciwdziałałyby „złośliwym ambicjom” Komunistycznej Partii Chin w przestrzeni kosmicznej.
W miarę jak Chiny w dalszym ciągu rozwijają swój program kosmiczny, Stany Zjednoczone mają żywotny interes w walce o pozycję uniemożliwiającą Komunistycznej Partii Chin zdobycie przewagi w komunikacji i inwigilacji.
To sprawia, że punkty Lagrange’a są centralnym punktem nowego wyścigu kosmicznego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin