Badania mikroorganizmów istotnych dla środowiska wykazują większą różnorodność, niż wcześniej zakładano
Zespół naukowców wykazał, że w przyrodzie występuje niezwykle duża różnorodność biologiczna mikroorganizmów istotnych dla środowiska. Różnorodność ta jest co najmniej 4,5 razy większa niż dotychczas sądzono. Naukowcy opublikowali niedawno swoje odkrycia w prestiżowych czasopismach Komunikacja przyrodnicza oraz recenzje mikrobiologiczne FEMS.
Często pomijany jest ukryty świat mikroorganizmów, chociaż mikroorganizmy wpływają na wiele procesów związanych z klimatem, co często wiąże się z niesamowitą różnorodnością organizmów. Klasyfikować W obrębie grup bakterii i archeonów („archaebacteria”). Na przykład mikroorganizmy redukujące siarczany przekształcają jedną trzecią węgla organicznego w osadach morskich w dwutlenek węgla. Powoduje to wytwarzanie toksycznego siarkowodoru. Zaletą jest to, że mikroorganizmy utleniające siarkę szybko wykorzystują ją jako źródło energii i czynią ją nieszkodliwą.
„Procesy te odgrywają również ważną rolę w jeziorach, bagnach, a nawet w jelitach człowieka, umożliwiając utrzymanie równowagi i zdrowia przyrody” – mówi profesor Michael Bester, kierownik Katedry Mikroorganizmów w Leibniz DSMZ i profesor tego instytutu. Mikrobiologia na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku. W jednym z badań bardziej szczegółowo zbadano metabolizm jednego z tych nowych mikroorganizmów, ujawniając wielofunkcyjność, która była wcześniej nieosiągalna.
Bilans krytyczny obiegu siarki
Cykl siarkowy jest jednym z najważniejszych i najstarszych cykli biogeochemicznych na naszej planecie. Jednocześnie jest ściśle powiązany z obiegiem węgla i azotu, co podkreśla jego znaczenie. Działają w nim głównie mikroorganizmy redukujące siarczany i utleniające siarkę. W skali globalnej reduktory siarczanów odwracają co roku około jedną trzecią węgla organicznego docierającego do dna morskiego. Natomiast utleniacze siarki zużywają około jednej czwartej tlenu zawartego w osadach morskich.
Kiedy w tych ekosystemach brakuje równowagi, aktywność tych mikroorganizmów może szybko doprowadzić do wyczerpania się tlenu i gromadzenia się toksycznego siarkowodoru. Tworzy to „martwe strefy”, w których zwierzęta i rośliny nie mogą już przetrwać. Powoduje to nie tylko szkody gospodarcze, na przykład w rybołówstwie, ale także szkody społeczne poprzez niszczenie ważnych lokalnych obszarów rekreacyjnych. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, które mikroorganizmy utrzymują homeostazę cyklu siarkowego i jak to robią.
Opublikowane wyniki pokazują, że różnorodność gatunkowa mikroorganizmów redukujących siarczany obejmuje co najmniej 27 typów (szczepów). Wcześniej znanych było tylko sześć typów. Dla porównania, w królestwie zwierząt istnieje obecnie 40 znanych typów Kręgowce Należy tylko do jednego typu, Chordata.
Nowo odkryte wielofunkcyjne gatunki bakterii
Naukowcom udało się zmapować jeden z tych nowych „reduktorów siarczanów” do mało zbadanego typu Acidobacteria i zbadać go w bioreaktorze.
Wykorzystując najnowsze metody mikrobiologii środowiskowej, udało im się wykazać, że bakterie te potrafią pozyskiwać energię z redukcji siarczanów i oddychać tlenem. Te dwie ścieżki zazwyczaj wykluczają się wzajemnie u wszystkich znanych mikroorganizmów. Jednocześnie badaczom udało się wykazać, że kwasobakterie redukujące siarczany mogą rozkładać złożone węglowodany roślinne, takie jak pektyna – to kolejna nieznana wcześniej właściwość „reduktorów siarczanów”.
W ten sposób badacze wywrócili wiedzę podręcznikową do góry nogami. Wykazali, że złożone związki roślinne mogą ulegać degradacji w warunkach wykluczenia tlenu nie tylko w wyniku skoordynowanej interakcji między różnymi mikroorganizmami, jak wcześniej sądzono, ale także na skróty przez pojedynczy gatunek bakterii.
Kolejnym nowym odkryciem jest to, że bakterie te potrafią wykorzystywać do tego celu siarczany i tlen. Naukowcy z DSMZ i Politechniki w Braunschweigu badają obecnie, w jaki sposób nowe odkrycia wpływają na interakcję między obiegami węgla i siarki oraz jaki mają one związek z procesami związanymi z klimatem.
Bibliografia:
„Oddychanie tlenem i degradacja polisacharydów przez bakterie acidofilne redukujące siarczany”, Stefan Dijksma i Michael Bester, 10 października 2023 r., Komunikacja przyrodnicza.
doi: 10.1038/s41467-023-42074-z
„Globalna różnorodność i wywnioskowana ekofizjologia mikroorganizmów o rozbieżnym potencjale redukcji siarczanów/siarczanów” Mohi Diao, Stefan Dijksma, Elif Koksoy, David Kamanda Ngugi, Karthik Anantharaman, Alexander Lowe i Michael Bester, 5 października 2023 r., Recenzje mikrobiologii FEMS.
doi: 10.1093/femsre/fuad058
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin