TOKIO (Reuters) – W październiku producenci w Azji stanęli w obliczu rosnącej presji, gdy aktywność fabryk w Chinach ponownie spadła, co rzuciło cień na perspektywy ożywienia gospodarczego dla głównych eksporterów w regionie, już znajdujących się pod presją słabego światowego popytu i rosnących cen.
Wskaźniki menedżerów ds. zakupów dla sił fabrycznych w Chinach, Japonii i Korei Południowej wykazały spadek aktywności, podczas gdy Wietnam i Malezja również odczuły rosnące skutki spowolnienia w Chinach.
Chiński indeks PMI dla sektora przemysłowego Caixin/S&P Global spadł w październiku do 49,5 z 50,6 we wrześniu, spadając poniżej progu 50,0 punktów oddzielającego wzrost od spadku, jak wykazało w środę badanie sektora prywatnego.
Badanie przeprowadzone w Chinach powtórzyło pesymistyczny oficjalny odczyt Wskaźnika Menedżerów Zakupów we wtorek, który również wykazał nieoczekiwane ograniczenie aktywności, podając w wątpliwość ostatnie nadzieje na odbicie w drugiej co do wielkości gospodarce świata.
„Ogólnie rzecz biorąc, w październiku producenci nie byli w dobrych humorach” – powiedział Wang Zhe, ekonomista z Caixin Insight Group, o wynikach badania przeprowadzonego w Chinach.
„Gospodarka wykazuje oznaki odbicia od dna, ale podstawy do ożywienia nie są solidne. Popyt jest słaby, pozostaje wiele niepewności wewnętrznych i zewnętrznych, a perspektywy pozostają stosunkowo słabe.”
Skutki spowolnienia w Chinach są odczuwalne w takich krajach jak Japonia i Korea Południowa, których producenci w dużym stopniu polegają na popycie azjatyckiego giganta.
Ostateczny wskaźnik PMI opublikowany przez Jibun Bank pokazał, że w październiku działalność fabryk w Japonii spadła piąty miesiąc z rzędu.
Nastąpiło to dzień po tym, jak oficjalne dane pokazały, że we wrześniu produkcja w japońskich fabrykach wzrosła znacznie mniej niż oczekiwano, przy zauważalnym spowolnieniu popytu.
Japońscy producenci maszyn, tacy jak Fanuc (6954.T) i Murata Manufacturing (6981.T), ogłosili niedawno słabe zyski za sześć miesięcy ze względu na spowolnienie chińskiego popytu.
Aktywność fabryk w Korei Południowej spadła 16 miesiąc z rzędu, podczas gdy indeksy menedżerskie zakupów z Tajwanu, Wietnamu i Malezji również wykazały dalszy spadek aktywności.
W październiku wzrost aktywności fabryk w Indiach również spowolnił drugi miesiąc z rzędu, ponieważ słaby popyt i wyższe koszty surowców wpłynęły na zaufanie przedsiębiorców.
„Październikowe wskaźniki PMI dla wschodzących rynków azjatyckich zasadniczo mieściły się w strefie spadków” – powiedział Shivan Tandon, ekonomista ds. rynków wschodzących w Azji w Capital Economics.
„Krótkoterminowe perspektywy dla przemysłu w regionie pozostają ponure, ponieważ oczekuje się, że wysoki poziom zapasów i słaby popyt zagraniczny spowodują ograniczenie produkcji”.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że słabe ożywienie w Chinach i ryzyko przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości mogą pogorszyć perspektywy gospodarcze w Azji.
W opublikowanym w zeszłym miesiącu raporcie World Economic Outlook Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył szacunki wzrostu gospodarczego w Azji w przyszłym roku do 4,2% z 4,4% oczekiwanych w kwietniu i w dół z prognozy na ten rok wynoszącej 4,6%.
Reportaż Leiki Kihary. Pod redakcją Sama Holmesa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów