Notatka redaktora: Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.
CNN
—
Podstawowy element życia w globalnym oceanie może istnieć na powierzchni Europy, jednego z lodowych księżyców Jowisza.
Dwa niezależne zespoły astronomów wykorzystały Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do obserwacji zamarzniętej powierzchni Europy, a każda analiza odkryć dokonanych przez obserwatorium kosmiczne ujawniła obfitość dwutlenku węgla w danym obszarze zamarzniętego terenu. Dwa badania opisujące odkrycia opublikowano 21 września w czasopiśmie Science.
„Życie na Ziemi kocha różnorodność chemiczną – im więcej różnorodności, tym lepiej. Życie jest zależne od węgla. Zrozumienie składu chemicznego oceanu Europy pomoże nam określić, czy jest on wrogi życiu, jakie znamy, czy też czym jest”, powiedział Jerónimo Villanueva, główny autor książki. „Jeśli to dobre miejsce do życia”. Pierwsze badanie oraz planetolog z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland wydali w oświadczeniu.
Europa to jeden z kilku światów oceanicznych w naszym Układzie Słonecznym, obok Ziemi, na których według naukowców może istnieć życie. Pod grubą skorupą lodową Europa kryje globalny podziemny ocean, który może zawierać dwa razy więcej wody niż oceany naszej planety.
Jednak według NASA środowiska odpowiednie do życia potrzebują czegoś więcej niż tylko wody: wymagają także dostaw cząsteczek organicznych i źródła energii.
Naukowcy od dawna zastanawiali się, czy ocean Europy zawiera węgiel i inne substancje chemiczne niezbędne do życia.
NASA/ESA/CSA
Astronomowie wykorzystali teleskop Webba do obserwacji lodowego księżyca Jowisza, Europy.
Kiedy dane Webba ujawniły obecność węgla na powierzchni Europy, badacze przeprowadzili analizę, aby sprawdzić, czy został on dostarczony przez meteoryty, czy też powstał w głębi oceanu.
Wydaje się, że dwutlenek węgla koncentruje się na obszarze „terenu chaosu” w Europie zwanym Tara Reggio. Geologicznie niedawny obszar zawiera lód, który został rozbity i powrócił na powierzchnię, co wskazuje, że doszło do wymiany materiałów między oceanem a powierzchnią.
Dwutlenek węgla nie jest stabilny na powierzchni Europy, co również doprowadziło oba zespoły do tego samego wniosku, że dostarcza go ocean.
„Teraz wierzymy, że mamy dowody obserwacyjne na to, że węgiel, który widzimy na powierzchni Europy, pochodzi z oceanu. Nie jest to trywialne. Węgiel jest niezbędnym pierwiastkiem biologicznym” – powiedziała Samantha Trumbo, główna autorka badania. Drugie badanie oraz 51. Pegasi B Fellow na Uniwersytecie Cornell, w oświadczeniu.
Wcześniej Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykrył na tym samym obszarze sól pochodzącą z oceanów.
„Uważamy, że oznacza to, że węgiel prawdopodobnie pochodzi z oceanu śródlądowego” – powiedział Trumbo.
Astronomowie wykorzystali dane ze spektrometru bliskiej podczerwieni Webba do określenia sygnatury dwutlenku węgla na powierzchni Księżyca.
„Naukowcy debatują nad tym, w jaki sposób ocean Europy jest połączony z powierzchnią. „Myślę, że to pytanie było dużym impulsem dla eksploracji Europy” – powiedziała Villanueva. „To sugeruje, że być może będziemy w stanie dowiedzieć się kilku fundamentalnych rzeczy na temat składu oceanu jeszcze przed rozpoczęciem wierceń przez lód, aby uzyskać pełny obraz. ”
Wcześniej astronomowie dokonali pierwszych obserwacji smug wydobywających się z powierzchni Europy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Obserwując Europę Webb nie wykrył żadnych pióropuszów, ale zdaniem badaczy nie oznacza to, że one nie występują.
NASA/ESA/CSA
Spektrometr bliskiej podczerwieni Webba zidentyfikował dwutlenek węgla na powierzchni Europy.
„Zawsze istnieje możliwość, że te smugi są zmienne i że można je zobaczyć tylko w określonych momentach. Jedyne, co możemy powiedzieć ze 100% pewnością, to to, że nie odkryliśmy pióropusza” – powiedziała Heidi Hamel, interdyscyplinarny naukowiec i wiceprezes firmy Webb prezes ds. nauki w Stowarzyszeniu Uniwersytetów Badań Astronomicznych W Europie, kiedy dokonaliśmy tych obserwacji z Webbem.
Dwie przyszłe misje, w tym misja ESA, będą mogły przyjrzeć się bliżej Europie Badacz lodowych księżyców Jowisza Został uruchomiony w kwietniu i Europa Clipper NASAOczekuje się, że ma zostać uruchomiony w październiku 2024 roku.
Obaj zbadają możliwość zamieszkania na Europie, aby sprawdzić, czy lodowaty świat oceaniczny mógłby być gościnny dla życia.
Przyszłe obserwacje Europy za pomocą teleskopu Webba mogą pomóc astronomom w ustaleniu, czy na powierzchni znajdują się inne skoncentrowane obszary dwutlenku węgla, powiedział Trumbo.
„Jestem również bardzo ciekawa, czy istnieją jakiekolwiek dowody na istnienie cząsteczek organicznych gdziekolwiek na powierzchni” – powiedziała. „Nasze dane z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba również pomogą to osiągnąć, ale Europa Clipper będzie w stanie zbliżyć się do niektórych z najbardziej precyzyjnych i obiecujących regionów geologicznych”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin