23 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Badanie ujawnia zaskakujące różnice w mózgach współczesnych ludzi i neandertalczyków | Neandertalczycy

Neandertalczycy zawsze byli przedstawiani jako nasi głupi kuzyni i bandyci. Przełomowe badania – choć nie potwierdzające stereotypu – ujawniły zaskakujące różnice w ewolucji mózgu współczesnych ludzi i Neandertalczycy.

Badanie obejmowało wprowadzenie genu mózgu neandertalczyka do myszy i gryzoni oraz stworzenie struktur „minimózgu” zwanych organellami, wyhodowanych w laboratorium z ludzkich komórek macierzystych. Eksperymenty ujawniły, że neandertalska wersja genu była powiązana z wolniejszym tworzeniem się neuronów w korze mózgowej podczas rozwoju, co zdaniem naukowców może wyjaśniać lepsze zdolności poznawcze współczesnych ludzi.

„Welland Huttner, który kierował pracami w Instytucie Komórek Molekularnych Maxa Plancka, powiedział: biologia i genetyka. „Uważamy, że jest to pierwszy przekonujący dowód na to, że współcześni ludzie byli poznawczo lepsi niż neandertalczycy”.

współcześni ludzie i Neandertalczycy Podzielili się na oddzielne linie około 400 000 lat temu, nasi przodkowie pozostali w Afryce, a neandertalczycy przenieśli się na północ do Europy. Około 60 000 lat temu exodus współczesnych ludzi z Afryki przywrócił tym dwóm gatunkom ponowne spotkanie i zawarł związki małżeńskie – Współcześni ludzie pochodzenia nieafrykańskiego są nosicielami 1-4% neandertalskiego DNA. Jednak 30 000 lat temu nasi starożytni kuzyni zniknęli jako odrębny gatunek, a pytanie, jak wyrośliśmy z neandertalczyków, pozostaje tajemnicą.

„Jednym namacalnym faktem jest to, że gdziekolwiek Homo sapiens się udaje, zasadniczo przewyższa inne tam gatunki. To trochę dziwne” – powiedział profesor Laurent Nguyen z University of Liège, który nie był zaangażowany w najnowsze badania. [Neanderthals] Byli w Europie na długo przed nami i mogli przystosować się do swojego środowiska, w tym do patogenów. Najważniejsze pytanie brzmi, dlaczego będziemy mogli z nimi konkurować”.

Niektórzy twierdzą, że nasi przodkowie mieli przewagę intelektualną, ale do niedawna nie było możliwości naukowego sprawdzenia tej hipotezy. Zmieniło się to w ostatniej dekadzie, kiedy naukowcom udało się sekwencjonować Neandertalczyk DNA Od skamieniałego palca znalezionego w syberyjskiej jaskini, torującego drogę do nowego wglądu w to, jak biologia neandertalczyków różniła się od biologii neandertalczyków.

Ostatnie eksperymenty koncentrują się na genie zwanym TKTL1, który bierze udział w produkcji neuronów w rozwijającym się mózgu. Wersja genu neandertalskiego różniła się jedną literą od wersji ludzkiej. Po wprowadzeniu do myszy naukowcy odkryli, że wariant neandertalski prowadził do produkcji mniejszej liczby neuronów, szczególnie w płacie czołowym mózgu, gdzie znajduje się większość funkcji poznawczych. Naukowcy przetestowali również działanie genu na gryzoniach i plamkach wyhodowanej w laboratorium tkanki, zwanych organellami, które replikują podstawowe struktury rozwijającego się mózgu.

„To pokazuje nam, że chociaż nie wiemy, ile neuronów ma mózg neandertalczyka, możemy założyć, że współcześni ludzie mają więcej neuronów w płacie czołowym mózgu, gdzie [the gene’s] „Aktywność jest wyższa niż u neandertalczyków” – powiedziała Anneline Pinson, pierwsza autorka badania.

Chris Stringer, kierownik badań nad pochodzeniem człowieka w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, nazwał to dzieło „pionierskim”, mówiąc, że ma na celu rozwiązanie jednej z głównych zagadek ewolucji człowieka – dlaczego, przy całej dotychczasowej różnorodności ludzi, są teraz jedynymi, którzy pozostali.

„Pomysły pojawiały się i znikały – lepsze narzędzia, lepsza broń, właściwy język, sztuka i symbolika, lepsze mózgi” – powiedział Stringer. „Wreszcie dostarcza to dowodów na to, dlaczego nasze mózgi były lepsze od mózgów neandertalczyków”.

Więcej neuronów nie oznacza automatycznie bardziej inteligentnego typu człowieka, mimo że dyktuje podstawową moc obliczeniową mózgu. Ludzkie mózgi zawierają dwa razy więcej neuronów niż szympansy i bonobo.

Nguyen powiedział, że najnowsza praca jest daleka od rozstrzygających dowodów na wyższość współczesnej inteligencji ludzkiej, ale pokazuje, że neandertalczycy mieli znaczące różnice w rozwoju mózgu. „To ciekawa historia” – dodał.

READ  NASA publikuje zdjęcie „ukrytej galaktyki” znajdującej się 11 milionów lat świetlnych od Ziemi