24 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska nie weźmie udziału w wydarzeniach z udziałem rosyjskich i białoruskich urzędników: minister spraw zagranicznych

Polska nie weźmie udziału w wydarzeniach z udziałem rosyjskich i białoruskich urzędników: minister spraw zagranicznych

Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział w poniedziałek (25 lipca), że polscy urzędnicy nie będą uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem przedstawicieli Rosji i Białorusi. Potwierdził, że polski rząd podjął decyzję jako „jest to fundamentalny element” ich polityki wobec rosyjskiej ofensywy wojskowej na Ukrainie, podała EuroIntegration, powołując się na polskie radio. Powiedział, że Białoruś wspiera Rosję i chce odizolować oba kraje od „wszelkich form międzynarodowych”.

Pavel Jablonsky powiedział, że „konieczne” jest uniemożliwienie Rosji działania jako „normalny partner” w stosunkach międzynarodowych i podkreślił, że Moskwa nie jest już „normalnym partnerem”. „Izolacja jest konieczna” – dodał, ponieważ rosyjski prezydent Władimir Putin opiera swoją politykę na „fakcie”, że istnieje możliwość utrzymywania stosunków międzynarodowych. Jabłoński oskarżył Rosję o atakowanie ludności cywilnej i łamanie prawa międzynarodowego, jak wynika z Euro Coordinating Report.

Warto w tym miejscu zauważyć, że Polska wspiera Ukrainę od momentu rozpoczęcia ofensywy przez Moskwę 24 lutego. Według danych opublikowanych przez UNHCR, po inwazji Moskwy na Kijów do Polski wjechało ponad 4,7 mln uchodźców. Premier Polski Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda odwiedzili Ukrainę 24 lutego po rozpoczęciu ofensywy przez Rosję. Polska nałożyła również sankcje gospodarcze na Rosję za rozpoczęcie inwazji na Ukrainę.

Polska zaopatruje Ukrainę w czołgi PT-91 Twardy

25 lipca Polska wysłała czołgi PT-91 Twardy na Ukrainę w czasie wojny z Rosją. Andriy Yermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, potwierdził rozwój wydarzeń na Twitterze. Andriy Yermak napisał na Twitterze: „Polskie czołgi podstawowe PT-91 Twardy są na Ukrainie. Przyjaciel w potrzebie to rzeczywiście przyjaciel. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom”. Wcześniej w kwietniu Polskie Radio podało, że Polska dostarczyła ukraińskim siłom zbrojnym około 200 czołgów T-72 w wojnie z Rosją. Dostawa sprzętu wojskowego odbywa się w trakcie 140-dniowej wojny między Rosją a Ukrainą.

READ  Protix zbuduje nowy zakład produkcyjny w Polsce

Spotkał się z polskim wicepremierem Zełenskim

Tymczasem wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszak spotkał się 12 lipca na Ukrainie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podczas spotkania Zełenski podziękował swojemu krajowi za wsparcie w walce z Rosją. Oświadczenie Urzędu Prezydenta Ukrainy. Mariusz Błaszczak podziękował Zełenskiemu za jego stanowisko i podkreślił, że „wolność i niezależność Ukrainy to wolność i niezależność Polski”. Zełenski podkreślił, że Polska i Ukraina znajdują się razem w „obecnej trudnej sytuacji” i wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy w zakresie bezpieczeństwa między obydwoma krajami.

Obraz: A.P