16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

80. rocznica powstania w getcie warszawskim

Prezydenci i ocaleni z Holokaustu oraz ich potomkowie uczcili w środę 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, ponieważ odpowiedzialność za niesienie pamięci o Holokauście przechodzi ze świadków.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że atak Rosji na Ukrainę „zniszczył podstawy naszego europejskiego porządku bezpieczeństwa” jako lekcja płynąca z inwazji na jego własny kraj.

„Wy w Polsce, w Izraelu wiecie ze swojej historii, że o wolność i niepodległość trzeba walczyć i ich chronić. Wiecie, jak ważna jest obrona demokracji” – powiedział Steinmeier podczas uroczystości z udziałem prezydentów Izraela Izaaka Herzoga i Andrzeja Dudy Polski.

„Ale my, Niemcy, również wyciągnęliśmy wnioski z naszej historii. „Nigdy więcej” oznacza, że ​​Europa nie powinna prowadzić zbrodniczej agresji przeciwko Ukrainie, takiej jak Rosja.

W tym roku upamiętnia się setki młodych Żydów, którzy chwycili za broń przeciwko przytłaczającej sile nazistowskiej armii niemieckiej w Warszawie w 1943 roku.

Nie ma jeszcze żyjących wojowników. Ostatni żyjący dowódca, Marek Edelman, zmarł w 2009 roku. Pozostał w Polsce, aby pomóc w podtrzymywaniu pamięci o powstaniu w swojej ojczyźnie. Zginął Simcha Rotam, bojownik, który tunelami kanalizacyjnymi szmuglował innych z płonącego getta.

Uroczystości odbyły się przed pomnikiem bohaterów getta, którzy walczyli pod przywództwem trzech prezydentów, na zawsze ukształtowanych przez II wojnę światową.

Izrael powstał po wojnie, aby dać Żydom dom, w którym mogliby być bezpieczni po wiekach prześladowań w Europie.

Niemcy, które spowodowały śmierć i zniszczenie na okupowanych przez siebie rozległych terenach, przyznały się i wyraziły skruchę za swoje zbrodnie.

Steinmeier ponownie przeprosił

„Jako prezydent federalny Niemiec stoję dziś przed wami i kłaniam się dzielnym bojownikom warszawskiego getta” – powiedział Steinmeier. „Kłaniam się zmarłym w głębokim smutku”.

Polska, ojczyzna największej przedwojennej populacji Żydów w Europie, została poddana inwazji oraz masowej śmierci i zniszczenia, biorąc na siebie odpowiedzialność za zachowanie miejsc takich jak getto i obóz zagłady w Oświęcimiu, jednocześnie honorując ogromne straty poniesione przez cały kraj.

READ  10 górników zaginęło podczas drugiego trzęsienia ziemi w kopalni węgla - The New Indian Express

W czasie wojny zginęło około sześciu milionów obywateli polskich, z czego około trzech milionów to Żydzi, a reszta to głównie chrześcijańscy Polacy.

„Drogi prezydencie Duda, drogi prezydencie Herzog, wielu ludzi w waszych dwóch krajach, Polsce i Izraelu, pomimo tych zbrodni zaoferowało Niemcom pojednanie” – powiedział Steinmeier, dodając, że „cud pojednania” musi zostać zachowany w przyszłości.

Niektórzy z biorących udział w środowych obchodach przybyli z Australii i Stanów Zjednoczonych, aby uczcić tych, którzy zginęli, ale także, aby uczcić ich dziedzictwo i bogatą cywilizację żydowską. Wielu organizuje własne uroczystości, oddając hołd zmarłym na cmentarzu żydowskim lub pod różnymi pomnikami na terenie dawnego getta.

Niemcy napadli na Polskę w 1939 roku, aw następnym roku utworzyli największe getto spośród wielu w okupowanej Polsce.

Początkowo mieścił około 380 000 Żydów w ciasnych pomieszczeniach mieszkalnych, aw szczytowym okresie liczył około pół miliona dusz. Powszechne były choroby i głód, a na ulicach często pojawiały się ciała.

Antysemityzm narastał w warszawskim getcie po tym, jak 265 000 mężczyzn, kobiet i dzieci zostało zatrzymanych i zabitych w obozie zagłady w Treblince latem 1942 roku. Gdy rozeszły się wieści o nazistowskim ludobójstwie, niemieckie obietnice, że pozostali zostaną wysłani do obozów pracy, nie zostały spełnione.

Niewielka grupa powstańców zaczęła nawoływać do oporu, dokonując pojedynczych aktów wandalizmu i ataków. Niektórzy Żydzi zaczęli przeciwstawiać się niemieckiej deklaracji deportacji.

Powstanie rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r., kiedy hitlerowcy wkroczyli do getta tuż przed świętami wielkanocnymi. Trzy dni później naziści spalili getto, zamieniając je w ognistą śmiertelną pułapkę, ale żydowscy bojownicy kontynuowali walkę przez prawie miesiąc, zanim zostali brutalnie pokonani. Jest dłuższy niż w niektórych krajach.