29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

60 lat ulewnych deszczów w południowych Chinach

60 lat ulewnych deszczów w południowych Chinach

Powodzie spowodowane ulewnymi deszczami zmusiły 177 600 osób do przeprowadzki, zniszczyły 1729 domów, uszkodziły 27,13 hektarów upraw i spowodowały straty w wysokości ponad 250 milionów dolarów, poinformował we wtorek Zarząd Kryzysowy Guangdong.

Media państwowe podały, że Guangdong jest jedną z co najmniej siedmiu prowincji, w których rekordowe deszcze spowodowały poważne osunięcia ziemi i powodzie na drogach. A filmy w mediach społecznościowych pokazywane w południowo-zachodniej prowincji Guizhou, zapadające się rzeki rozlewały się po drogach, zmiatały samochody i domy.

Ulewne deszcze pojawiają się wraz z ostrzeżeniami ekspertów, że trudne warunki pogodowe stają się coraz częstsze.

Opady w Guangxi, Guangdong i Fujian osiągnęły najwyższy poziom od 1961 r., przy czym w regionach tych odnotowano średnie opady 621 mm (24,4 cala) w okresie 46 dni od 1 maja do 15 czerwca. Agencja Xinhua. Liczba ta stanowi ponad 90% średniej krajowej wynoszącej 672,1 mm w całym 2021 r., opartej na danych Narodowego Centrum Klimatu.

Eksperci od pogody twierdzą, że warunki sprzyjają bardziej ulewnym deszczom na południu kraju i falom upałów na północy.

„Zimne i ciepłe powietrze zbiegło się nad południowymi Chinami, a obie strony wpadły w impas i przeciągały liny” – powiedział Reuterowi Wang Weiwei, analityk z weather.com.cn, ramienia Chińskiej Administracji Meteorologicznej.

Oczekuje się, że ulewne deszcze utrzymają się we wtorek w południowych prowincjach Guizhou, Jiangxi, Anhui, Zhejiang i Guangxi, a następnie przeniosą się na północ.

Ostre ostrzeżenie pogodowe

Coroczny sezon powodzi w Chinach tradycyjnie rozpoczyna się w czerwcu i zwykle jest najcięższy na gęsto zaludnionych obszarach rolniczych wzdłuż rzeki Jangcy i jej dopływów.

Ale w ostatnich latach stało się bardziej dotkliwe i niebezpieczne, a eksperci ostrzegają, że sytuacja może się pogorszyć.

W kwietniu Narodowe Centrum Klimatu ostrzegło, że w południowej i południowo-zachodniej części kraju, a także na typowo suchym pustynnym terenie południowego Tybetu, spodziewane są ulewne deszcze.

a Raport 2022 Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu stwierdził, że ma „wysokie przekonanie”, że dzienne ekstremalne opady wzrosły w niektórych częściach regionu i że ulewne opady „zwiększą częstotliwość i intensywność”, prowadząc do częstszych osuwisk w regionach. .

Według raportu Narodowego Centrum Klimatu z maja, Chiny odnotowały w zeszłym roku średnie roczne opady na poziomie 672,1 mm, czyli o 6,7% więcej niż normalnie. W raporcie stwierdzono, że zmienność pogody w Chinach pogarsza się, zwłaszcza pod względem intensywności ulewy w miesiącach letnich.

READ  Ustawa o rezerwacji kobiet: Indie uchwalają historyczną ustawę rezerwującą jedną trzecią miejsc dla kobiet

Rekordowe opady pojawiają się w ramach wysiłków podejmowanych przez Chiny w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Środowiska i Środowiska ogłosiło nową krajową zmianę klimatu strategia Budowanie odporności na skutki globalnego ocieplenia do 2035 r. Mapa drogowa koncentruje się bardziej na monitorowaniu zmian klimatu i związanych z nimi skutków, a także na opracowywaniu systemów wczesnego ostrzegania i zarządzania ryzykiem.

Co najmniej 1,1 miliona mieszkańców południowo-wschodniej prowincji Jiangxi w Chinach zostało dotkniętych powodziami i ulewnymi deszczami między 28 maja a 11 czerwca, według oficjalnej agencji informacyjnej Xinhua, podczas gdy 223 000 hektarów gruntów rolnych zostało zniszczonych w prowincji produkującej drewno i bambus.

We wczesnym czerwcu, wysoki deszcz W południowych Chinach zginęło co najmniej 32 osoby. Ponad 2700 domów zostało poważnie uszkodzonych, a 96160 hektarów gruntów rolnych zniszczonych w prowincji Hunan produkującej ryż.

wysoki alarm

Latem ubiegłego roku zginęło 398 osób niszczycielskie powodzie Rozerwij centrum prowincji Henan. Wśród zabitych było 12 pasażerów Tonący W zatopionej linii metra. Stolica prowincji Zhengzhou była świadkiem największej liczby zgonów w tym, co władze określiły jako „Raz na tysiąc lat„Pada deszcz.

Od tego czasu władze państwowe są w stanie wysokiej gotowości, w związku z rosnącymi pytaniami o przygotowanie chińskich miast na trudne warunki pogodowe.