6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

1,4 biliona dolarów uderza w branżę kryptograficzną na Światowym Forum Ekonomicznym

Wzdłuż Davos Park w 2023 roku po krachu na rynku działa mniej firm kryptograficznych niż w poprzednich latach. Circle, firma stojąca za stablecoinem USDC, była jedną z niewielu istniejących.

Arjun Kharpal | CNBC

Davos, Szwajcaria – W ciągu ostatnich kilku lat na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii liczba uczestników z branży kryptowalut gwałtownie wzrosła.

Ale po zniszczeniu prawie 1,4 biliona dolarów w 2022 r., branża kryptowalut stała się bardziej konserwatywna w kwestii tego, jak rozpryskuje pieniądze, a wiele firm zauważonych w zeszłym roku nie pojawiło się. Rok 2022 upłynął pod znakiem nieudanych projektów kryptograficznych, problemów z płynnością i bankructw, zwieńczonych upadkiem dużej giełdy FTX.

Kiedy Światowe Forum Ekonomiczne zebrało się w maju ubiegłego roku, bitcoiny Oscylował wokół 30 000 USD, spadając już o ponad 50% w stosunku do swojego najwyższego poziomu w listopadzie 2021 r. Więcej bólu nastąpiło, gdy bitcoin spadł do 15 480 USD.

Promenada to główna ulica Davos, przy której przez cały tydzień firmy i rządy przejmują sklepy i kawiarnie. W ubiegłym roku firmy kryptograficzne ze wszystkich środowisk zajął miejsce. Ale odkąd rynek się załamał, w Davos jest znacznie mniej firm kryptograficznych z efektownymi witrynami sklepowymi.

Zniknął sklep sprzedający niezamienne tokeny (NFT). Ceny NFT, które są cyfrowymi przedmiotami kolekcjonerskimi, również spadły w zeszłym roku. Pozostały firmy, które przetrwały bessę i chcą rozszerzyć swoją działalność.

powiedziała Tina Baker-Taylor, wiceprezes ds. polityki i strategii regulacyjnej w Circle, firmie stojącej za stablecoinem USDC.

Stablecoin to rodzaj waluty cyfrowej, która ma być powiązana z walutą fiducjarną. USDC jest powiązany z dolarem amerykańskim. Circle twierdzi, że jest wspierany przez prawdziwe aktywa, takie jak amerykańskie obligacje skarbowe, dzięki czemu jeden USDC można wymienić na 1 USD.

Casper Labs, firma budująca łańcuchy bloków przeznaczone do użytku przez firmy, prowadzi przestrzeń na Promenadzie o nazwie Blockchain Lab. Casper Labs był również obecny w zeszłym roku w Davos.

READ  Rezygnacje denerwują Twittera, gdy Elon Musk próbuje przekonać niektórych pracowników do pozostania

Cliff Sarkin, szef ds. relacji strategicznych w Casper Labs, powiedział, że jest „ostrożnie optymistyczny”, że rynek kryptowalut osiągnął dno.

„Byliśmy ponad rok na rynku niedźwiedzia, więc myślę, że szok, który to wywołał, zadziałał, a dla tych z nas, którzy byli w kosmosie od lat… czujemy, że to właściwy czas, aby zbudować” – powiedział Sarkin. CNBC.

Dodał, że firmy kryptograficzne pozostające w Davos to „znaczące projekty” i „prawdziwe okazje” na takie rzeczy jak NFT.

Byli też tacy w tradycyjnych finansach, którzy z zadowoleniem przyjęli mniej firm kryptograficznych.

Mark Heffel, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management, został zapytany podczas wydarzenia zorganizowanego przez szwajcarski bank, co chciałby zobaczyć w Davos w tym roku. Powiedział, że już to widział: „To najtańsza kryptowaluta na Main Street”.

Tajemniczy przypadek Orange Bitcoin Car

W poniedziałek jasnopomarańczowy Mercedes-Benz był zaparkowany przed Blockchain Hub w parku.

Pomarańczowy Mercedes stał zaparkowany wzdłuż promenady w Davos. Nikt w pobliżu nie widział, kto ją tam zatrzymał. Na tablicy rejestracyjnej widnieje napis „Kuna”, czyli nazwa ukraińskiej giełdy kryptowalut.

Arjun Kharpal | CNBC

Moneta przedstawiająca bitcoina została umieszczona w miejscu, w którym normalnie znajdowałoby się logo Mercedes-Benz. Na oponach i tablicy rejestracyjnej wydrukowano słowa „We Trust Cryptocurrency”. Na tablicy rejestracyjnej widniała ukraińska flaga i nazwa Kuna, firmy stojącej za giełdą kryptowalut o tej samej nazwie.

Kuna założył także „Fundusz Rezerwowy dla Ukrainy” po rozpoczęciu wojny z Rosją, gdzie ludzie mogą przekazywać Ukrainie kryptowaluty.

Osoby w pobliżu, z którymi rozmawiało CNBC, nie mogły zweryfikować, kto tam zaparkował.

Jednak dwóch dyrektorów kryptowalut, którzy rozmawiali z CNBC, nie przyjęło pomarańczowego samochodu, zwłaszcza po ujawnieniu krachu na rynku i ekscesów w branży. Ktoś zauważył, że posiadanie takiego samochodu nie służy reputacji branży, która została nadszarpnięta w ubiegłym roku.

CNBC skontaktowało się z Semenem Kaploushenko, dyrektorem generalnym Kuna Stock Exchange, za pośrednictwem LinkedIn, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

CNBC skontaktowało się również z Ukraińskim Stowarzyszeniem Blockchain kierowanym przez założyciela Kuny, Michaela Chobaniana, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Tablica rejestracyjna i opony miały nadrukowany napis „We Trust Cryptocurrency”.

CNBC | Arjun Kharpal