25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

100 dostawców z Bangladeszu polskiego detalisty LPP ma kłopoty z powodu opóźnień w płatnościach

100 dostawców z Bangladeszu polskiego detalisty LPP ma kłopoty z powodu opóźnień w płatnościach

Według eksporterów kwota odroczonych płatności, w tym wartość gotowych towarów i anulowanych zamówień, to około 180 mln USD.

16 października 2022, 22:45

Ostatnia modyfikacja: 17 października 2022, 17:08

Wykres: TBS

„>

Wykres: TBS

Około 100 dostawców z Bangladeszu współpracujących z LPP, jednym z najszybciej rozwijających się sprzedawców odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej, boryka się z trudnościami z powodu opóźnionych dostaw towarów i płatności od wybuchu wojny na Ukrainie, podają źródła branżowe.

Poszkodowani eksporterzy mają trudności z prowadzeniem działalności, ponieważ kupujący nie odbiera gotowych towarów zgodnie z umowami LC, powiedzieli TBS, dodając, że eksporterzy i firmy dostarczające ich surowce stoją w obliczu kryzysu przepływów pieniężnych z powodu braku płatności. ich pożyczki akredytywy.

Trzech eksporterów, pod warunkiem zachowania anonimowości, wspomniało, że ich akredytywy typu back-to-back zostały już zamienione na obowiązkowe kredyty i zwróciło się do BGMEA o rozwiązanie problemu.

Według eksporterów kwota odroczonych płatności wyniesie około 180 mln USD, wliczając w to wartość gotowych towarów i anulowanych zamówień.

Przedstawiciele Bangladesh Garment Manufacturers and Exporters Association (BGMEA) powiedzieli TBS, że w niedzielę wieczorem otrzymali informacje z 18 fabryk z 60 milionami dolarów zaległości wobec LPP.

Przedstawiciele biura ds. kontaktów z marką i biur zakupów powiedzieli, że kupujący został zmuszony do zamknięcia około 800 sklepów w Rosji i na Ukrainie, przez co produkty zamówione do sklepów utknęły w Bangladeszu. Ale są zdeterminowani, aby wszystkie zamówione produkty przyjmować etapami.

Eksporterzy odzieży powiedzieli TBS, że wsparcie polityki rządu – podobne do tego, jakie zapewniano podczas pandemii Covid-19 w celu ochrony eksporterów – jest wyjściem z sytuacji.

Prezes BGMEA Farooq Hasan powiedział TBS, że rozmawiali już z Bangladesh Bank w celu rozwiązania problemów związanych z dostawcami LPP.

Wspomniał również, że urzędnicy marki spotkali się z nim około 10 dni temu, gdzie marka wspomniała, że ​​planują zapłacić dostawcom do czerwca przyszłego roku za wszystkie zamówione produkty.

Według strony internetowej LPP, Bangladesz jest największym rynkiem importowym dla detalisty, ponieważ zaspokaja on stąd 70% zapotrzebowania na odzież. Oferuje również wyroby garncarskie, stołowe i jutowe pochodzące z kraju.

Roczne przychody detalisty w 2021 r. wyniosą 2,84 miliarda dolarów.

Według źródeł branżowych Life Textile, jeden z dostawców LPP, zarobił już dla tego detalisty odzież o wartości około 20 milionów dolarów i boryka się z podobnymi problemami.

Poza tym, MD Shahidul Islam, dyrektor zarządzający Rupa Group, powiedział TBS, że od zeszłego sezonu firma zrobiła 3 miliony dolarów rocznej współpracy z LPP.

Firma wyprodukowała dla marki kilka swetrów i dzianinowych T-shirtów o wartości 0,8 miliona dolarów i ma zostać wysłana w okresie kwiecień-lipiec, powiedział, dodając, że kupujący przełożył dostawy na połowę 2023 roku.

„Kupujący powiedział, że siedzi teraz z inwentarzem, ponieważ duża liczba sklepów jest zamknięta. Ale co się stanie, jeśli LC wróci do tyłu zostanie zapłacony?” Dodano islam Shahidul.

Zwykle banki zamieniają płatności akredytywy typu back-to-back na obowiązkowe pożyczki po zakończeniu okresu spłaty, powiedział, dodając: „Do tej pory byliśmy w stanie utrzymać to w normie, ale potrzebujemy polityki rządu dla tej specjalności. zobowiązuje się do płacenia.”

„Bank centralny powinien wydać specjalną dyrektywę dla wszystkich banków, aby dostosować płatności dla tego detalisty z funduszy EDF, w przeciwnym razie większość dostawców zbankrutuje, ponieważ mamy taki priorytet podczas pandemii” – powiedział dyrektor zarządzający Grupy Rupa.

Echoing Shahidul Islam, prezes BGMEA Farooq Hasan powiedział, że napisze do banku centralnego, aby podjąć niezbędne kroki w celu rozwiązania problemu i zapewnić wsparcie polityczne w każdym przypadku, aby chronić eksporterów przed przymusowymi pożyczkami.

Urzędnicy BGMEA powiedzieli TBS, że poprosili już swoich członków o dostarczenie informacji w kwestiach związanych z LPP i po otrzymaniu od nich szczegółowych informacji prześlą do banku centralnego listę eksporterów, których to dotyczy.

Zasady country managera LPP

Źródła branżowe podały, że menedżer krajowy LPP w Bangladeszu orzekł w obecnej sytuacji.

Otworzył biuro w Bangladeszu w grudniu 2014 r. w celu zapewnienia przejrzystości w jego łańcuchu dostaw.

Po otwarciu biura w Bangladeszu firma detaliczna odnotowała ogromny wzrost i zaczęła sprowadzać z Bangladeszu ceramikę, jutę i wyroby skórzane.

LPP opuściło Rosję

Jak podał Reuters, polska sieć odzieżowa ogłosiła 19 maja, że ​​zdecydowała się sprzedać swoją rosyjską spółkę zależną RE Trading chińskiemu koncernowi.

Decyzja LPP zakończy działalność grupy w Rosji po 20 latach na rynku.

Firma poinformowała w kwietniu, że zdecydowała się na sprzedaż zarejestrowanych w Rosji firm ze względu na „niepewną sytuację i niemożność przewidzenia przebiegu konfliktu zbrojnego”.

„Druga rosyjska firma, RE Development, zostanie zamknięta” – powiedziała Reuterowi Magdalena Kobaczewska, przedstawicielka firmy ds. relacji inwestorskich.

LPP zamknęło swoje rosyjskie sklepy w marcu po inwazji Rosji na Ukrainę.

Firma poinformowała w połowie kwietnia, że ​​chce wzmocnić swoją obecność w Unii Europejskiej.

Sprzedaż w Rosji będzie stanowić 19,2% przychodów grupy w latach 2021-22.

READ  Holandia vs Polska Podgląd i Prognoza | Międzynarodowa Przyjaźń Kobiet 2023