30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

10 górników zaginęło podczas drugiego trzęsienia ziemi w kopalni węgla – The New Indian Express

Za pomocą PTI

WARSZAWA: Polscy górnicy poinformowali w sobotę, że 10 górników zostało odciętych w wyniku potężnego trzęsienia ziemi i wycieku metanu w kopalni Borinia-Sofiówka na południu kraju.

Katastrofa wydarzyła się 900 metrów pod ziemią o 3:40 w sobotę. To już drugi wypadek cholery w ciągu czterech dni w rejonie kopalni węgla wokół miasta Justrebi-Stroj w pobliżu granicy z Czechami.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na Twitterze, że to „znowu druzgocąca wiadomość” z terenu górniczego. Powiedział, że jego myśli i modlitwy były z zaginionymi i ich krewnymi.

Pięć osób zginęło, a siedem innych zaginęło, a dziesiątki zostało rannych w wyniku ponownej eksplozji metanu w pobliskiej kopalni Pniówek od środy.

Poszukiwania zaginionych zostały zawieszone w piątek po tym, jak siedmiu ratowników zostało rannych w nowych wybuchach. Obie kopalnie obsługuje Jastrzębska Spółka Węglowa, czyli JSW.

Firma poinformowała, że ​​na terenie dotkniętym trzęsieniem kopalni Borynia-Zofiówka przebywało 52 pracowników, z których 42 było zdrowych i było w stanie samodzielnie opuścić szyb. Rozpoczęto 12-osobową akcję ratunkową dla 10 zaginionych górników.

Polska jest uzależniona od własnego importu węgla i węgla, aby zaspokoić prawie 70% swoich potrzeb energetycznych, co spotkało się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i grup ekologicznych zajmujących się emisją CO2 i zmianami klimatycznymi. Większość polskich kopalń węgla znajduje się na południowym Śląsku.

Polski rząd zapowiedział, że do maja ograniczy zużycie węgla i zawiesi import węgla z Rosji w ramach dążenia Polski do zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę.

READ  Wiza do Kanady dla obywateli Polski, Portugalii, Chorwacji, Czech i Meksyku