Jak działają ekrany dotykowe?

Jak działają ekrany dotykowe?

Współczesne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony, tablety, kamery czy aparaty fotograficzne bardzo powszechnie wykorzystują w swoim działaniu technologię ekranów dotykowych. Pod terminem ekranu dotykowego – touch panel – kryją się wszystkie technologie pozwalające na rozpoznawanie dotyku na ekranie. Użytkownik może dotykać takiego ekranu palcem albo specjalnie do tego przeznaczonym piórkiem.

Warto nieco bliżej zapoznać się z najczęściej stosowanymi metodami wykrywania dotyku przez takie urządzenia i dowiedzieć się, jakie dokładnie zastosowania mogą mieć poszczególne z nich. Ekran dotykowy to urządzenie, dzięki któremu użytkownik może wchodzić w bezpośrednią interakcję ze swoim komputerem czy telefonem. Ekrany dotykowe są obecnie bardzo powszechnie stosowane, dzięki czemu większość z nas spotyka się z nimi na co dzień. Są one wykorzystywanie nie tylko w urządzeniach takich jak smartfony; spotyka się je także w bankomatach, biletomatach, elektronicznych kioskach informacji, w samoobsługowych drukarkach spotykanych w profesjonalnych zakładach fotograficznych i w wielu innych urządzeniach. Tak duża popularność całej tej technologii nie powinna raczej nikogo dziwić, szczególnie biorąc pod uwagę wszystkie jej niesamowite zalety. Zapewniają one przede wszystkim bardzo prostą oraz intuicyjną obsługę wielu różnych, z pozoru skomplikowanych urządzeń. Sprawia to, że z niektórymi takimi urządzeniami mogą bez problemów poradzić sobie nawet te osoby, które nie mają w tej kwestii absolutnie żadnego doświadczenia i nigdy wcześniej nie korzystały nawet ze zwykłych komputerów. Oprócz samego uproszczenia takiej obsługi sprawiają one także, że poszczególne urządzenia mogą stawiać się coraz mniejsze, co również jest niezwykle istotne – w końcu powszechna miniaturyzacja jest jedną z cech charakterystycznych współczesnej technologii. To właśnie one pozwalają na połączenie w jednej obudowie ekranu i urządzenia wejściowego, które dotychczas stanowiły dwa osobne elementy. Same przyciski na ekranie mogą być w dowolny sposób dostosowywane do wszystkich potrzeb danego użytkownika, bowiem ich znaczenie jest ustalane przez oprogramowanie. Znacząco poszerza to funkcje i możliwości każdego urządzenia tego typu. Ekrany dotykowe są wykorzystywane na wiele różnych sposobów, przez co same wymagania przed nimi stawiane często także znacznie się od siebie różnią. Do najważniejszych wymogów tego typu zalicza się między innymi czytelność obrazu, dokładność rozpoznawania miejsca dotyku, czas reakcji na dotyk, wytrzymałość oraz koszt instalacji i eksploatacji. W zależności od zastosowanej metody wykrywania dotyku, charakterystyka danego ekranu może znacznie się od siebie różnić.

W roku 2010 najczęściej stosowaną metodą wykrywania dotyku na ekranach dotykowych było wykorzystywanie warstwy rezystancyjnej. Takie ekrany są określane jako wrażliwe na nacisk albo też panele z warstwą analogowo – rezystancyjną. Technologia ta często wykorzystywana jest w monitorach LCD, oprócz tego spotyka się ją również w niewielkich i średnich urządzeniach takich jak smartfony, tablety czy systemy nawigacji samochodowej. Dotyk – niezależnie od tego, czy jest to palec czy też przeznaczony do tego przedmiot – jest tutaj wykrywany na podstawie kontrolowania nacisku w danym miejscu. Wbrew pozorom, takie monitory posiadają stosunkowo łatwą budowę. Do najważniejszych zalet tej technologii należą przede wszystkim stosunkowo niewielkie koszty produkcji oraz spora energooszczędność. Urządzenia w których jest ona zastosowana są także stosunkowo odporne na kurz, zabrudzenia czy wodę.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *